Článek
Demokraticky zvolený parlament, v němž měli většinu zástupci radikálních muslimů, byl v sobotu rozpuštěn. Minulý týden Ústavní soud uvedl, že je neústavní, protože v něm není garantovaný počet nezávislých kandidátů. V Ústavním soudu zasedají soudci vybraní ještě za režimu svrženého prezidenta Husního Mubaraka.
Armáda v neděli dále uvedla, že nové volby se nemohou konat do té doby, než se sepíše nová ústava. Ústavní radu přitom také rozpustila, protože v ní převažovali islamisté. Sama také rozhodne, kdo v ní bude, uvedla BBC. Více podrobností bude známo během pondělí.
Významný egyptský politik a bývalý předseda Mezinárodní agentury pro atomovou energii Mohammad Baradaj kroky armády označil za „smrtelnou ránu pro demokracii a revoluci“.
Za této situace se konalo druhé kolo prezidentských voleb, o které byl mnohem menší zájem než o první, protože není ani jasné, zda bude mít prezident nějakou skutečnou moc.
Hádky o vítězství
Vítězství od soboty hlásí Muslimské bratrstvo. Nyní uvádějí, že jejich kandidát Muhammad Mursí obdržel po sečtení lístků z čtyř pětin volebních místností 52,5 procenta lístků. Podle mluvčího bratrstva obdržel v druhém kole voleb Mursí zatím 10,5 miliónu hlasů, zatímco bývalý premiér Ahmad Šafík 9,5 miliónu. Sečteny prý byly hlasy v 10 703 z více než 13 000 volebních místností.
"Dr. Muhammad Mursí je prvním prezidentem republiky zvolený lidem," uvedl podle AFP na twitteru Strana svobody a spravedlnosti (FJP), kterou Muslimské bratrstvo založilo.
Šafíkův mluvčí podle AFP nejprve oznámil, že si jeho tábor zatím žádné údaje o výsledcích voleb komunikovat nepřeje. Pak ohlášený výsledek zpochybnil. "Jsme udiveni tímto divným chováním, které chce zvrátit výsledky voleb," dodal.