Článek
Američané podle Lavrova nedostáli slibu, že bude od umírněných povstalců rozlišena vlivná extremistická organizace Džabhát Fatah aš-Šám, což je někdejší Fronta an-Nusra, a další radikální skupiny.
„Nadále toho nejsou schopni, anebo to nechtějí,“ uvedl Lavrov a rovnou dodal: „My si myslíme, že to byl plán, ušetřit Nusru. Nikde v Sýrii se Nusry vůbec nedotkli.“
Američané ovšem na pozice této organizace opakovaně útočí, i když se soustřeďují více na tzv. Islámský stát. Například počátkem dubna bylo ohlášeno, že zabili jednoho z předáků fronty. [celá zpráva]
Současně se ale Američanům opakovaně nedaří vybudovat umírněnou sílu, kterou by mohli podporovat. Opakovaně se stalo, že bojovníci, které vycvičili, k frontě zběhli anebo byli zabiti příslušníky této odnože Al-Káidy, přičemž se fronta zmocnila amerických zbraní. Spojené státy a jejich spojenci sice nadále požadují odchod syrského prezidenta Bašára Asada, ale nemají po ruce relevantní náhradu, nehledě na to, že do spletitého konfliktu je zapojeno mnoho dalších zemí a skupin, které sledují vlastní cíle, jež se vzájemně přinejmenším částečně vylučují.
Civilních obětí Lavrov lituje
Fronta je jednou z povstaleckých skupin, jimž se společnými silami na počátku srpna podařilo prolomit v Aleppu obklíčení. USA tehdy přivřely oči nad dodávkami zbraní ze států Perského zálivu. [celá zpráva]
Šéf ruské diplomacie Lavrov v rozhovoru pro BBC proto obhajoval nynější obnovené bombardování města Aleppa syrskými a ruskými letadly. Moskva podle jeho slov pomáhá silám prezidenta Bašára Asada v boji proti teroristům.
Asad ovšem slovem teroristé označuje od počátku konfliktu před pěti lety veškerou opozici, i tu, která proti němu pozvedla zbraně poté, co vůči protivládním demonstrantům nasadil armádu.
Lavrov prohlásil, že pokud ruské bomby zasáhnou v Aleppu civilisty, je to Rusku „velice líto“. Situace eskaluje, Moskva dala v pátek na srozuměnou, že do Sýrie posílá zpět některé bombardéry, které odvolala na jaře. [celá zpráva]