Článek
Není zatím jasné, zda se cizinci v základním táboře připravovali na zdolání deváté nejvyšší hory světa Nanga Parbat či zda jen chtěli navštívit základní tábor.
Tito cizinci jsou naši nepřátelé a my se hrdě hlásíme k odpovědnosti za jejich zabití. V budoucnu budeme v podobných útocích pokračovat.
"Neznámí lidé vnikli do hotelu, kde přespávali zahraniční turisté, a začali střílet," řekl agentuře Reuters policejní důstojník Alí Šér. "Zabili deset zahraničních turistů a uprchli."
Místní úřady vyslaly do oblasti příslušníky bezpečnostních sil. Oblast je velmi odlehlá a nevedou do ní žádné sjízdné silnice, proto těla obětí bude muset přepravit vrtulník.
K útoku, který se stal kolem jedné hodiny ranní místního času (kolem 04:00 SELČ) se přihlásila pákistánská militantní skupina Džundulláh, napsala agentura Reuters. Podle agentur AP a AFP se k masakru přihlásila pákistánská odnož radikálního hnutí Taliban.
"Tito cizinci jsou naši nepřátelé a my se hrdě hlásíme k odpovědnosti za jejich zabití. V budoucnu budeme v podobných útocích pokračovat," řekl mluvčí skupiny Ahmad Marvát.
První napadení turistů v oblasti
Pákistánský prezident Asif Alí Zardárí a premiér Rádža Parvíz Ašraf již čin veřejně odsoudili.
Oblast Gilgit-Baltistán, která hraničí s Čínou a pákistánskou částí Kašmíru, bývala považována za jednu z nejbezpečnějších v zemi. V posledních letech se ale stala dějištěm série útoků ozbrojenců proti šíitské menšině. Je to ale vůbec poprvé, co v této oblasti známé svou přírodní krásou napadli zahraniční turisty.