Článek
Ozbrojené síly dodaly, že bojová letadla zničila 23 budov a úkrytů džihádistů.
Ankara neuvedla, kde letadla útočila, ale několik týdnů se snaží spolu s bojovníky Svobodné syrské armády osvobodit město al-Báb, které navzdory obklíčení dál drží Islámský stát.
Turecko už tam ztratilo na dvě desítky vojáků a už jednou bylo donuceno se stáhnout. [celá zpráva]
Minulý týden si Turci stěžovali, že je při snaze osvobodit město nepodporují ze vzduchu letadla mezinárodní koalice vedené Spojenými státy, která vzlétají z letiště Incirlik, a pohrozili, že by mohli koalici odepřít právo využívat toto letiště. Opakovaně si na to stěžoval ministr obrany. [celá zpráva]
Po čistkách chybí piloti
Turecko přitom samo má mohutné vzdušné síly, ve výzbroji má přes 230 letadel F-16 a přes třicet modernizovaných stíhacích bombardérů F-4E 2020T Phantom Terminator.
Nedostává se mu ale pilotů, protože při čistkách po neúspěšném červencovém puči jich bylo 350 postaveno mimo službu a mnozí byli zatčeni, neboť právě letectvo hrálo klíčovou roli v pokusu o převrat.
V listopadu vyzvaly „očištěné” turecké vzdušné síly několik set bývalých pilotů, kteří byli propuštěni ze služby v letech 2010 až 2015, aby se vrátili. Agentura Reutres s odvoláním na svůj zdroj ovšem uvedla, že zájem byl nižší, než se čekalo.
Loni Turci zabili přes tisíc bojovníků IS
Turecko zahájilo v Sýrii operaci Štít Eufratu 24. srpna. Jejím cílem bylo zatlačit od hranic jak Islámský stát, tak kurdské milice YPG.
Ankara považuje milice YPG za teroristické, Američané s nimi však úzce spolupracují, protože představují jednu z nejúčinnějších sil bojujících proti IS.
Podle bilance, kterou Ankara zveřejnila na konci loňského roku, během operace Štít Eufratu zabili turečtí vojáci více než 1100 bojovníků IS.