Článek
„Naší prioritou je vyčistit osmadevadesátikilometrový pás v oblasti Manbidže a vymýtit Daíš,“ řekl šéf turecké diplomacie. Daíš je arabský akronym pro Islámský stát a Manbidž je město na severu Sýrie nedaleko hranice s Tureckem. Çavuşoglu hovořil o území, odkud bývají vypalovány rakety na Turecko. Poslední raketa vystřelená v neděli zabila v tureckém příhraničním městě Kilis jednoho člověka.[celá zpráva]
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
Turecký premiér Ahmet Davutoglu k tomu v úterý uvedl, že z míst ovládaných extremisty z Islámského státu v Sýrii bylo od ledna vedeno 46 dělostřeleckých útoků proti Turecku. V Kilisu podle něj přišlo o život už 17 lidí.
Islámský stát ostřeluje od půlky ledna oblast okolo města Kilis, kde je mnoho syrských uprchlíků. Používá k tomu ovšem granátomety a jednotlivé neřízené rakety zřejmě z raketometů BM-21 Grad. Proti těmto zbraním je velmi obtížné se bránit, vzhledem k nízké trajektorii letu se proti nim obtížně využívají antirakety.
Volání po nárazníkovém pásmu
Çavuşoglu zopakoval, že po zatlačení Islámského státu by v syrském pohraničí mělo vzniknout bezpečnostní nárazníkové pásmo. Turecký ministr zahraničí tvrdí, že myšlenku, kterou Ankara neúspěšně prosazuje už několik let, podporuje americký prezident Barack Obama.
Çavuşoglu prohlásil, že k porážce IS je potřeba posílit umírněnou syrskou opozici, k čemuž mají napomoci americké rakety. „Naše děla mají dosah 40 kilometrů, zatímco americké střely HIMARS mají dosah 90 kilometrů. Rakety HIMARS budou na tureckou hranici přivezeny v květnu a my budeme podle dohody schopni efektivněji zasahovat cíle Daíše,“ vysvětlil.
Agentura Bloomberg informovala, že Turecko už v pondělí nasadilo u syrské hranice další raketomety s cílem zabránit dalšímu ostřelování ze Sýrie.
Vysoce mobilní raketový systém M142 HIMARS z dílen firem Lockheed Martin a BAE Systems tvoří raketomet C-130 umístěný na pětitunovém armádním nákladním vozidle. Raketomet může podle serveru Wikipedia nést až šest střel MGM-140 ATACMS. |
---|
Systém je možné přesouvat rychlostí 85 kilometrů v hodině a jeho střely mají dosah do 300 kilometrů. Systém obslouží tři lidé. |