Článek
Zabití radikálů potvrdila exilová organizace SOHR, jež monitoruje dění v Sýrii. Na vozidlo SUV, jímž oba radikálové jeli, byly vypáleny tři rakety.
Mezi troskami byla i tabulka s typovým označením a sériovým číslem použité zbraně. Podle ní jde o střelu AGM-114R-9X, tedy o verzi známé střely Hellfire, vypalované z vrtulníků i dronů, která má svědomí životy už celé řady teroristů.
Geçtiğimiz günlerde İdlip'te bir araca yönelik saldırıda kullanılan AGM-114 Hellfire Füzesine (Ninja Füzesi) ait parçaların görüntüleri. @orko_8 @Acemal71 @hkilichsword2 https://t.co/3lJOIWgxcO pic.twitter.com/6EoYjAWlK1
— Turkey In The World (@TRintheworld) June 17, 2020
Verze R-9X zvaná „nindža střela” nebo „létající nůž ginsu” se liší od ostatních tím, že nemá hlavici s výbušninou, ale zabíjí kinetickou energií. Záběry ze Sýrie odhalily, jak střela funguje.
Hlavice má šest čepelí, které se vymrští těsně před dopadem a doslova se prosekají střechou vozu jako v případě zabité dvojice radikálů.
A US strike kills a notable al-Qaeda leader in Syria. A video of the car he was in. pic.twitter.com/5qtVukN5O1 modern weapons!
— Hassan Hassan (@hxhassan) June 14, 2020
Její vývoj započal v roce 2011 za prezidenta Baracka Obamy, uvedl server Military Times.
List The Wall Street Journal ji označil jako střelu pro likvidaci osob, kovadlinu padající z nebe. Vyvinuta byla „s cílem zmenšit počet obětí z řad civilistů“ při útocích drony, potvrdil listu americký představitel. Další dodal, že je tak přesná, že může zabít i cestujícího v autě, aniž by zabila řidiče.
NEW - @WSJ confirms the @CIA & @DeptofDefense have a new "secret" missile - the R9X, or "flying Ginsu" - which kills a selected target with 6 blades, but no explosive payload.
— Charles Lister (@Charles_Lister) May 9, 2019
-- "To the targeted person, it's as if a speeding anvil fell from the sky."https://t.co/DIQfnfJYDq pic.twitter.com/iM87WUFLhg
Střela byla zřejmě použita už v lednu 2019, kdy byl zabit vysoce postavený představitel jemenské al-Káidy Džamál Ahmad Muhammad Ali Badáví, který v roce 2000 stál za útokem na americký torpédoborec USS Cole. Na troskách jeho auta nebyly patrné obvyklé spáleniny typické při explozi hlavice.
Právě tato střela také údajně zabila 3. ledna 2020 v Bagdádu i íránského generála sil Kuds Kásima Sulejmáního, uvedla to krátce po útoku stanice Al-Arábíja.