Článek
Britské ministerstvo zahraničí oznámilo, že pokračuje jednání s Íránem o jejím propuštění, když íránská televize v neděli citovala nejmenovaného představitele, že se britský postoj nezměnil a Írán dal jasně najevo svou podmínku.
Raab v neděli uvedl, že se kloní k názoru, že je držena jako rukojmí státu a těžko se to dá zpochybňovat: „Myslím, že je těžké něco namítat proti této charakteristice. Je jasné, že se stala součástí hry kočky s myší, do které se Íránci nebo jistá část íránského systému zapojili a zkoušejí ji využít jako páku na Spojené království.”
Dodal, že její propuštění je spojováno nejen se zaplacením britského dluhu ve výši 400 milionů liber, ale také s výsledky jednání o budoucnosti dohody o íránském jaderném programu z roku 2015, kterou vypověděl Donalda Trump. Dluh se týká tanků, které si Írán objednal v roce 1979, ale po svržení šáhinšáha Muhammada Rezy Páhlavího je nedostal. Británie uvedla, že otázku dluhu chce řešit.
Média: Za propuštění britsko-íránské občanky žádá Teherán platbu od Londýna
Rozhovory ve Vídni váznou na tom, jaké sankce mají USA uvolnit, a na tom, co přesně musí Írán udělat, aby bylo jasné, že zase dodržuje podmínky dohody. USA odmítají zrušit sankce, které nejsou spojené s dohodou o jaderném programu a jsou na Írán uvaleny kvůli porušovaní lidských práv nebo podpoře terorismu, protože Írán vyzbrojuje Hizballáh.
USA chtějí návrat k jaderné dohodě s Íránem, jsou připravené zrušit sankce
Zaghariová-Ratcliffová je nyní v domě svých rodičů v Teheránu, když byla propuštěna na kauci. Už odpykala pětiletý trest za špionáž, který dostala v roce 2016, ale byla znovu nepravomocně odsouzena na další rok za protiíránské aktivity, protože se v roce 2009 účastnila demonstrace před íránským velvyslanectvím v Londýně.
Raab uvedl, že by se měl Írán zavázat, že ji propustí okamžitě a bezpodmínečně: „Podle mého názoru je Nazanin zadržována nezákonně.”