Článek
Mírová dohoda by měla umožnit Američanům vrátit své vojáky z Afghánistánu domů a ukončit už 18 let trvající účast v ozbrojeném konfliktu v této asijské zemi. Jde o nejdelší bojové působení Američanů v zahraničí.
Washington chce, aby dohoda zahrnovala slib Tálibánu, že Afghánistán nebude zneužit k vytvoření základny teroristických skupin. Odhaduje se, že nyní je v zemi 12 000 amerických vojáků.
Jak dlouho má příměří s Tálibánem trvat, nebylo oficiálně upřesněno. AP s odvoláním na představitele hnutí, kteří nechtěli být jmenováni, napsala, že by zbraně měly utichnout na deset dnů.
Dveře pro jednání jsou otevřené, vzkázal Tálibán Trumpovi
Mírové rozhovory, které vedou s Tálibánem, američtí vyjednávači ve druhém prosincovém týdnu na několik dní přerušili. Stalo se tak poté, co se hnutí přihlásilo k sebevražednému útoku poblíž spojenecké základny Bagrám u Kábulu. Při útoku zahynuli dva civilisté a sedm desítek lidí utrpělo zranění.
Zvláštní vyslanec USA pro Afghánistán Zalmay Khalilzad přitom začátkem měsíce už dříve přerušená jednání obnovil.
Rozhovory s Tálibánem, jejichž výsledkem má být snížení násilností či dokonce příměří, které by umožnilo postupné stažení amerických sil z Afghánistánu, zahájily USA letos. Počátkem září je ale prezident Donald Trump pozastavil v reakci na útok Tálibánu v Kábulu, při němž byl zabit americký voják.