Článek
Syrská televize a agentura SANA uvedly, že brzy po půlnoci místního času byly v blízkosti letiště T4 Tajfur nedaleko Palmýry slyšet silné výbuchy. Protivzdušné obraně letiště se podle televize podařilo sestřelit osm raket. Armáda uvedla, že od libanonských hranic přiletělo dvacet střel. Na místě jsou zranění a mrtví.
Podle exilové organizace SOHR monitorující dění v Sýrii je mrtvých 14 a jsou mezi nimi Íránci.
BREAKING: Syrian news agency: Air defenses confronted missile attack on air base in central Syria, shot down 8 missiles.
— The Associated Press (@AP) 9. dubna 2018
Ze základny T4 vzlétají proudová letadla k úderům na vzbouřence. Podle expertů je tam také velký kontingent ruských sil a také íránští experti.
„Letecká základna T4 čelí agresi, několik úderů je nejspíš americký útok,” uvedla syrská televize.
Pentagon to odmítl. „V tuto chvíli v Sýrii žádné letecké údery neprovádíme,” uvádí se v prohlášení ministerstva obrany. „Nicméně situaci nadále pečlivě sledujeme a podporujeme probíhající diplomatické úsilí pohnat k odpovědnosti ty osoby, které mají na svědomí použití chemických zbraní v Sýrii,” dodal Pentagon.
عاجل
— ماوهنا (@mastter7ook5) 9. dubna 2018
سكان محليون في #حمص يرصدون خرق الصواريخ الاميركية لسماء المدينة في استهداف لمطار التيفور العسكري pic.twitter.com/t8UlT2KfYi
Video doprovázející zprávu o údajném americkém úderu
Podle serveru Market Watch se objevily spekulace, že útok mohla podniknout Francie nebo Izrael. Francie však útok popřela.
Izrael se odmítl vyjádřit
Mluvčí izraelské armády podle libanonského listu The Daily Star odmítla útok komentovat. Izrael už podnikl několik úderů na syrském území, a to i v poslední době. V únoru dokonce útočil právě na základnu T-4, připomněl izraelský list Ha´arec. [celá zpráva]
Možnosti, že útočil Izrael, nasvědčuje i tvrzení webu Al Masdar News, že do syrského vzdušného prostoru vnikla neznámá proudová letadla z Libanonu. Právě touto trasou útočil Izrael už dříve.
Televize Hizballáhu Al-Manar útok označila za izraelskou agresi. Podle libanonské televize Al-Majadín však letěly přes libanonské území rakety vypálené ze Středozemního moře.
První podezření padlo na USA
Syřané podezírají z útoku Američany, protože prezident USA Donald Trump v neděli v souvislosti s údajným chemickým útokem v Dúmě, který si prý vyžádal 49 obětí, prohlásil o syrském prezidentovi, že „zvíře Asad” draze zaplatí, pokud se potvrdí zapojení syrských sil. [celá zpráva]
Loni v dubnu po použití nervového plynu v Chán Šajchúnu, ze kterého byla také obviněna syrská armáda, následoval americký úder na syrskou leteckou základnu Šajrát, při kterém bylo použito na padesát střel s plochou dráhou letu. [celá zpráva]
Many dead, including women and children, in mindless CHEMICAL attack in Syria. Area of atrocity is in lockdown and encircled by Syrian Army, making it completely inaccessible to outside world. President Putin, Russia and Iran are responsible for backing Animal Assad. Big price...
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 8. dubna 2018
....to pay. Open area immediately for medical help and verification. Another humanitarian disaster for no reason whatsoever. SICK!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 8. dubna 2018
Trump také varoval, že potvrdí-li se útok plynem, vina padá i na hlavu Ruska a Íránu, které Asada podporují.
Večer pak Spojené státy a Francie slíbily „společnou silnou odpověď“. Prezident Emmanuel Macron hovořil s Trumpem. V rozhovoru „odsoudil chemický útok ze 7. dubna proti obyvatelům Dúmy“. Oba státníci se shodli, že v Dúmě byly použity chemické zbraně. Musí se vyšetřit, kdo je použil, a pachatel musí být potrestán.
Vzbouřenci opustí Dúmu
Bojovníci skupiny Džaíš Islám, která ovládá Dúmu, se v neděli domluvili se syrskou vládou, že oblast do dvou dnů opustí a budou převezeni do Džarábulusu, který ovládá Turky podporovaná Svobodná syrská armáda.
Po jejich odchodu bude celá Východní Ghúta pod kontrolou vládních sil.