Článek
Rozhodnutí Ankary je podle syrského ministerstva zahraničí „agresí proti zakládajícímu členu Spojených národů“. Damašek současně vyzval mezinárodní společenství, aby takovým „dobrodružstvím vymezilo hranice“.
Syrská vláda se dříve ohradila proti předem nekonzultovaným útokům ze strany USA. Když však Američané v Sýrii před dvěma týdny udeřili, Damašek už o agresi nemluvil. Počáteční zprávy uváděly, že Washington dal syrské vládě o útocích předem vědět, ale americká diplomacie to pak dementovala.
Možné nasazení armády v Sýrii i Iráku, které z části ovládli sunnitští radikálové z organizace Islámský stát, posvětil turecký parlament ve čtvrtek. [celá zpráva]
Turecko patřilo mezi největší podporovatele syrských opozičních skupin snažících se svrhnout režim prezidenta Bašára Asada. V důsledku postupu radikálů na severu a severovýchodě země se však potýká s masivním přívalem uprchlíků, a navíc kvůli obléhání kurdského města Kobani na syrsko-turecké hranici čelí domácímu tlaku Kurdů.
Související témata
V Sýrii už proti Islámskému státu útočí USA a jejich arabští spojenci. V Iráku Američanům pomáhají v náletech Francouzi a Britové a zapojí se také Australané a zřejmě i Kanaďané.