Článek
„Lidé tu umírají jako ve zpomaleném záběru,“ popsal deníku The Guardian sociální pracovník, který působí přímo na místě. Z jeho hlasu přitom bylo podle britského listu znát, že sám už měsíce strádá.
„V záhonech jsme měli nějaké květiny. Už jsme je ale vytrhali a lístky snědli. Byly hořké, naprosto odporné,“ líčil dále muž.
Do redakce Guardianu poslal několik snímků starších mužů, kteří ve městě zemřeli hlady. „Říkávali jsme, že už nikdy nikdo nezemře hlady, a znovu se to děje,“ připsal k nim.
Další aktivisté z Madáji britským novinářům poslali snímky dětských obětí hladomoru. Na jednom z nich je chlapec v malém kočárku, v němž ho matka vozí, protože je příliš slabý na to, aby chodil.
Končetinu za kytku k jídlu
Školní děti, které ještě mají dost sil na to, aby chodily, riskují své životy, aby v zaminovaných polích sbíraly poživatelné rostliny. Některé už při této zoufalé snaze přišly o končetiny.
„Ve městě nenajdete dítě, jemuž by se v očích nezrcadlilo hladovění,“ tvrdí bývalý příslušník syrských vládních jednotek Ibrahím Abbás. Jeho ani výše zmíněná tvrzení nelze nestranně ověřit, shodují se na nich však všichni, kdo ve městě v poslední době byli a hovořili se západními novináři.
Pomsta za obléhanou enklávu
Syrská armáda obléhá sunnitská města Madájá a nedaleké Zabadání od června jako pomstu za dvě rebely obléhané šíitské enklávy, které se nacházejí stovky kilometrů daleko.
Ty, kdo se pokusili využít únikových cest z města, jež se vinou mezi minovými poli, vládní odstřelovači bez milosti zastřelili.
Pomoc do města pustíme, reaguje Damašek
Rebelové a vládní jednotky se už měsíce snaží dojednat humanitární příměří, aby si mohli obyvatele vyměnit. Zatím se ale podařilo vyjednat pouze směnu zraněných. V říjnu byl také jednorázově uvolněn koridor pro zásoby humanitární pomoci. Ta už je ale dávno pryč.
Poté, co o humanitární katastrofě ve městě informovala světová média, se ozval Damašek se slibem, že do města pustí kolony kamiónů s humanitární pomocí. Ve čtvrtek o tom informovala Organizace spojených národů.
Situace obyvatel Madáji je o to horší, že město ve výšce 1300 metrů nad mořem sužuje zima. A pokud se opoziční bojovníci s režimem Bašára Asada rychle nedohodnou, může být už jen hůř.