Článek
Saúdové podle svého velvyslance v USA Adíla Džubajra učiní „vše nezbytné“ na ochranu legitimní vlády Jemenu, jeho lidu a sousedních zemí. Spojené státy podle jeho slov byly s akcí srozuměny. Bílý dům ohlásil, že Spojené státy akci podporují logisticky a spojencům také poskytují zpravodajské informace.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Šíitští rebelové z kmene Húsíů, kteří před časem ovládli část země včetně metropole Saná, mají podle Saúdů pod kontrolou letectvo i balistické rakety.
Koalice má podporu devíti států, ambasador však neřekl kterých. Podle nejmenovaného zdroje agentury Reuters se operace účastní i jordánské letectvo. K pobřeží Jemenu rovněž míří čtyři egyptské vojenské lodě.
Ve čtvrtek současně oznámil Pákistán, že ho Rijád požádal, aby také vyslal své jednotky. Pákistán tuto možnost zvažuje.
První nálety si podle agentur vyžádaly neupřesněný počet mrtvých a zraněných, povstalci hovoří o desítkách civilních obětí.
Povstání prý sponzoruje Írán
OSN už před časem varovala, že Jemen je na pokraji občanské války. Šéf diplomacie vlády, která musela ustanovit své nové centrum v Adenu, už v pondělí žádal Radu pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) o vojenský zásah. Podle něj Húsíovo povstání sponzoruje Írán. [celá zpráva]
Teherán se zásahem nesouhlasí a požaduje okamžité zastavení akcí, uvedla ve čtvrtek státní agentura Fars. Zásah je podle Íránu „nebezpečným krokem”, který jen zhorší krizi v regionu.
Prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí pak v úterý požádal o intervenci přímo Radu bezpečnosti OSN. Zahájení úderů proti povstalcům přivítal slovy o tom, že operace „vrátila lidem podporujícím vládu odhodlání“. Síly věrné prezidentovi mezitím dobyly letiště u Adenu.
Kromě šíitských rebelů ovšem v Jemenu působí i odnože Al-Káidy a Islámského státu.