Článek
Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí šíitské milice podporované Íránem, které také opakovaně ostřelovaly základny, kde působili američtí vojáci.
V odvetě za smrt civilisty zaútočily USA na základny šíitské milice v Iráku a v Sýrii
Situace v Iráku je napjatá poté, co Američané 3. ledna záměrně zabili na bagdádském letišti velitele íránských elitních jednotek Kuds generála Kásima Sulejmáního a další osoby včetně zástupce nejvyššího velitele iráckých šíitských milicí Sil lidové mobilizace (PMF) abú Mahdího Muhandise.
Američtí vojáci se ve strachu před íránskými raketami vrhali do Saddámových bunkrů
Írán sliboval tvrdou odplatu a o pár dní později vypálil několik raket na základnu Ajn al-Asad ležící asi 200 kilometrů západně od Bagdádu a na základnu v Irbílu na severu země, kde působili američtí vojáci. Útoky se obešly bez ztrát na životech, ale několik amerických vojáků bylo zraněno, protože základny neměly protiraketovou obranu.
Íránci při odvetě zranili 11 vojáků USA, přiznala armáda. Trump tvrdil něco jiného
Irák navíc čelí od začátku října masovým protestům kvůli korupci, nezaměstnanosti a nefungujícím službám. Irácké bezpečnostní síly proti nim tvrdě zasáhly a zabily 450 lidí. Demonstrace ale pokračovaly a nakonec vedly k demisi vlády Abdula Mahdího, nového premiéra se však zatím nepodařilo najít.[celá zpráva]
Iráčané zapálili íránský konzulát, vláda aktivuje armádu
Protesty byly zaměřené i proti íránským konzulátům, tak proti americkému velvyslanectví, které bylo zapáleno. K polední akci se přihlásila PMF.