Článek
Židovský stát začal aplikovat třetí dávku očkování jako první země na světě na začátku srpna. Smyslem je posílení získané imunity, která díky třetí dávce poskytuje lepší ochranu i proti novým mutacím koronaviru způsobujícím nemoc covid-19.
Mezi dříve zaznamenané častější, ale méně závažné komplikace po očkování patřila bolest ramene v místě vpichu, celková únava a slabost. Také ty jsou ale v případě podání třetí dávky mnohem méně časté. Slabost hlásí v průměru 87 pacientů na milion podaných dávek, zatímco po podání první a druhé dávky to vycházelo na 272, respektive 251.
Třetí dávku už dostalo přes tisíc lidí
Výskyt bolesti v okolí místa vpichu po třetí dávce vychází na 43 případů z milionu, přičemž po první a druhé dávce to bylo 514, respektive 223.
Pokud jde o zmíněných 19 závažnějších vedlejších účinků, The Times of Israel neupřesňuje, o co konkrétně se mělo jednat. Poznamenává však, že odborníci dále zkoumají, zda za zhoršením zdravotního stavu stála skutečně vakcína. Ukázalo se rovněž, že rizikové může být, pokud je člověk v době očkování koronavirem už nakažen.
Funguje to
Očkování třetí dávkou už v Izraeli přináší výsledky. Ukazuje se to prozatím především na seniorech starších 60 let, kteří byli k přeočkování přizváni jako první. Ze závěrů studie publikované v odborném magazínu New England Journal of Medicine u lidí, již byli v Izraeli očkováni dvakrát, bylo zjištěno desetkrát více infekcí a téměř dvacetkrát více závažných onemocnění než u lidí vakcinovaných třikrát.
Třetí dávka v Izraeli: Úbytek hospitalizovaných
Izraelští vědci předpokládají, že nakažlivější varianta delta a klesající imunitní ochrana šest měsíců po druhé dávce vedou k 50procentnímu snížení účinnosti očkování – s posilovací dávkou se účinnost zvyšuje na 95 %. To je srovnatelné s ochranou, která byla původně hlášena proti variantě alfa.
Většina podaných vakcín v Izraeli je podobně jako v Česku od konsorcia společností Pfizer a BioNTech.