Článek
Emiráty se staly během dvou týdnů už potřetí terčem vzdušného útoku Húsíů. Jejich vojenský mluvčí řekl, že byly odpáleny rakety Zolfaghar na Abú Zabí a že také byly vyslány ozbrojené drony na Dubaj. Vyzval zároveň obyvatele, aby se drželi dál „od klíčových velitelství a zařízení“ ve Spojených arabských emirátech.
Vysoký představitel SAE Anvar Gargaš třetí podobný útok v řadě označil za zbytečnou provokaci: „Ti, kdo testují Spojené arabské emiráty, dělají chybu.”
Abú Zabí se stalo terčem dalšího raketového útoku
Ministerstvo obrany dodalo, že raketa byla sestřelena 20 minut po půlnoci a její trosky dopadly do neobývané oblasti.
Útok v době návštěvy izraelského prezidenta
Útok byl podniknut v době historicky vůbec první návštěvy izraelského prezidenta Jicchaka Hercoga ve Spojených arabských emirátech. Podle listu Times of Israel byl Herzog o útoku informován, ale program návštěvy se nezměnil.
„Nebylo tu a není tu žádné nebezpečí pro prezidenta a jeho doprovod,“ uvedl prezidentův mluvčí.
Sbližování Izraele se sunnitskými monarchiemi v Perském zálivu je trnem v oku Teheránu, který vede na území Jemenu válku se Saúdskou Arábií.
Otazníky kolem raket
Raketové útoky na SAE jsou velkým překvapením, protože se nepředpokládalo, že by Húsiové měli rakety s dlouhým doletem. Spekulovalo se kvůli tomu, že může jít o střely vypálené z Íránu, to ale zatím nikdo nepotvrdil.
Íránské revoluční gardy testují útokem v Abú Zabí, kam až mohou zajít
Zmiňovaná střela Zolfaghar, která je poháněna tuhými pohonnými hmotami a kterou lze vystřelovat z mobilních zařízení, má odhadovaný dolet cca 700 km. V roce 2019 sice Írán ukázal vylepšenou verzi Dezful, ale ta má mít dolet jen 1000 km. Al-Džauf, odkud byla střela vypálena a který se stal terčem odvetného náletu, se nachází 1350 km od Abú Zabí.