Článek
Palestince od plánu neodradilo ani vyjádření amerického prezidenta Baracka Obamy při vystoupení ve Valném shromáždění OSN, že v Radě bezpečnosti Spojené státy použijí právo veta. [celá zpráva]
Palestinská žádost má nicméně podporu většiny členských států. Palestinci tak vzhledem k avizovanému americkému vetu mohou očekávat, že v OSN získají alespoň status nečlenského státu, jaký má Vatikán. I to by pro ně ale byl úspěch, protože by mohli získat přístup do mezinárodních institucí.
Strach z násilí
Analytická Mezinárodní krizová skupina (ICG) upozornila, že couvne-li palestinské vedení od podání žádosti pod tlakem cizích zemí, Palestinci budou reagovat velmi nepřátelsky.
Naopak po předložení žádosti se Palestinci od násilí odkloní. "Našimi novými hrdiny jsou Gándhí, Mandela a Martin Luther King. Klid nezaručíte jenom nasazením policie, ale také tím, že lidi přimějete, aby se vzdali násilí. Naše žádost v OSN je jedním z nenásilných způsobů, jak se domoci naší věci. Víme, že tím nepřimějeme Izraelce odejít z Palestiny zítra, ale určitě tím získáme podporu," řekl poradce šéfa palestinské samosprávy Nabíl Šás.
Panují ale obavy, že pokud přijde americké veto nebo tvrdé izraelské akce, může násilí přesto propuknout. Žádost o uznání palestinské státnosti v OSN podporuje podle průzkumů 83 procent Palestinců, i když 77 procent jich očekává, že USA žádost budou vetovat. Na izraelské ekonomické sankce je také připraveno 78 procent a 64 procent jich počítá také se sankcemi americkými.
Izrael odmítá kompromis
Izrael nesouhlasí s návrhem Francie uznat Palestině status dočasného pozorovatelského státu OSN s podmínkou, že Palestinci obnoví mírová jednání s Izraelem.
Mluvčí izraelského ministerstva zahraničí to označil za špatný nápad, protože podle něj "nelze přeskočit etapy vyjednávání a stát, bez ohledu na to, jak bude pojmenován, Palestincům prostě přidělit". "Palestinský stát může vzniknout jedině po dohodě s Izraelem. Nemůžete zapřáhnout vůz před voly," řekl Jigal Palmor.
Palestinci chtějí Radu bezpečnosti obejít
Palestina má podle palestinské agentury Maan jistou šanci na přijetí do OSN, i když budou USA palestinskou žádost v Radě bezpečnosti OSN vetovat. Agentura uvedla, že je možné využít rezoluci Valného shromáždění OSN číslo 377, která umožňuje v případě, kdy RB OSN vlivem neshod mezi svými stálými členy není schopná zajistit světový mír, aby v dané konkrétní záležitosti rozhodlo Valné shromáždění na mimořádné schůzi. O její svolání může požádat buď nejméně sedm členů RB OSN, nebo většina členů VS OSN. Ve Valném shromáždění je většina zemí ochotna uznat Palestině status státu.
K přijetí státu do OSN je potřeba nejméně devíti hlasů, mezi nimiž musí být všech pět členů s právem veta. Je jisté, že ho USA použijí. Zatím podporuje palestinskou žádost pět až sedm členů rady.
Rezoluce RB OSN 377
Profesor mezinárodního práva Mutaz Kafiší z univerzity v Hebronu řekl, že v případě, že pokud nejméně devět členů RB OSN palestinskou žádost schválí a USA budou proti, mohou se Palestinci do 24 hodin obrátit na VS OSN a použít rezoluci 377. Charta OSN z března 1950 totiž říká, že o členství v OSN může rozhodnout jenom RB OSN. Rezoluce 377 byla přijata až o několik měsíců později, v listopadu, což podle Kafišího znamená, že má větší váhu než předchozí rozhodnutí.