Článek
Za dva roky se počet dětí s HIV více než ztrojnásobil. Místním trochu pomáhá největší pákistánské testovací centrum ve městě Rota Dero, které vzniklo právě před dvěma roky, když se HIV u dětských pacientů začal šířit. Jenže rodiny nemocných potřebují absolvovat více testů v soukromých klinikách, na což většinou sotva mají peníze.
Mnoho místních přitom dosud o HIV nemělo ani ponětí, virus teď ale hraje v jejich životech prim. „Vláda nám neposkytla ani žádná antibiotika nebo multivitamíny a my si je nemůžeme dovolit kupovat. Jsme odsouzeni k zániku,“ uvedla 25letá Hákima Šárová, která měla sama pozitivní test na HIV.
Úřady viní pediatra
Dosud zemřelo přibližně 50 nemocných dětí, ale podle pediatrické specialistky Fátimy Marové z univerzity Aga Chán v Karáčí bude počet zemřelých růst vzhledem k podmínkám, v jakých rodiny žijí. Děti jsou navíc často podvyživené.
Místní úřady z šíření HIV mezi dětmi viní oblíbeného pediatra z Rato Dero Muzáfara Ghangru, který podle policie měl šetřit peníze tím, že používal jednu injekční stříkačku u vícero dětských pacientů. Ghangro byl policií zadržen, byl ale propuštěn po zaplacení kauce.
Pediatr obvinění odmítá a tvrdí, že ostatní kolegové to na něj ušili, protože byl velmi úspěšným pediatrem. Whistle-blower Imrán Akbar Arbání, který před dvěma lety na praktiky s injekcemi upozornil jako první, tvrdí, že se od té doby situace nezměnila.
„Je pořád stejně špatná jako před dvěma lety,“ uvedl praktik s vlastní soukromou klinikou. Před dvěma lety podle něj úřady reagovaly rychle, ale nyní trochu ztrácejí disciplínu.
„První tři měsíce zakázaly činnost různým podvodníkům a neautorizovaným lékařům, zavřely jejich kliniky. Jenže ti stejní lidé už znovu obdrželi povolení zpět,“ tvrdí Arbání. S jeho rétorikou souhlasí Rafik Chanání, šéf pákistánské společnosti pro infekční choroby: „Regulační oddělení existují jen na papíře a v dokumentech, ale prakticky jsou neúčinná.“
HIV
Virus HIV (z angl. Human Immunodeficiency Virus, virus lidské imunitní nedostatečnosti) způsobuje nemoc AIDS z anglického výrazu pro "syndrom získané imunitní nedostatečnosti".
Přenáší se zejména při sexuálním styku a krví. Běžný kontakt s nakaženou osobou nepředstavuje žádné riziko.
V návaznosti na skandál zakázala pákistánská vláda dovoz injekčních stříkaček. Lékaři nyní musí využívat jednorázové jehly, které není možné znovu nasadit a fungují tak jen na jedno použití.