Hlavní obsah

Obama odsoudil vraždu Brita, islamisté hrozí stětím mladého Američana

Washington

Americký prezident Barack Obama ostře odsoudil brutální vraždu britského humanitárního pracovníka Alana Henninga Islámským státem(IS). Video zachycující jeho stětí se objevilo na internetu a americké úřady později podle agentury Reuters uvedly, že nemají důvod pochybovat o jeho pravosti.

Foto: Larry Downing, Reuters

Prezident USA Barack Obama

Článek

"Spojené státy tvrdě odsuzují brutální vraždu britského občana Alana Henninga. Společně s našimi britskými přáteli a spojenci budeme usilovat o to, aby pachatelé Alanovy vraždy - stejně jako vrazi Jima Foleye, Stevena Sotloffa a Davida Hainese - byli postaveni před soud," citoval Reuters z Obamova prohlášení.

Prezident v něm hovoří o předchozích třech zavražděných západních rukojmích radikálního hnutí IS. První dva byli američtí novináři, třetí rovněž britský humanitární pracovník.

Slib, že Británie učiní vše, co je v jejích silách, aby Henningovy vrahy dopadla a postavila před soud, zazněl už před tím z úst britského premiéra Davida Camerona.

Na řadě má být Američan Kassig

Záznam podle americké monitorovací služby SITE trvá minutu a 11 sekund a nese označení "Další vzkaz pro Ameriku a její spojence". Na konci nahrávky maskovaný příslušník IS hrozí vraždou dalšího rukojmího, kterým je údajně Američan Peter Kassig. Jeho rodiče poté vydali prohlášení, v němž potvrzují, že jejich 26letý syn byl unesen a zajat při poskytování humanitární pomoci v Sýrii.

Foto: Reuters

Záběr z videa Islámského státu ukazuje dalšího zajatce, jehož vraždou radikálové vyhrožují. Má jít o 26letého Američana Petera Kassiga.

"Prosíme všechny lidi na světě, aby se modlili za Henningovu rodinu, za našeho syna a za propuštění všech nevinných lidí držených jako rukojmí na Blízkém východě a kdekoliv na světě," žádají v prohlášení Ed a Paula Kassigovi z Indianapolisu.

Kassig sloužil v americké armádě v době války v Iráku, pak byl ze zdravotních důvodů propuštěn ze služby. Podle záznamů Pentagonu byl nasazen v Iráku od dubna do července 2007.

Po propuštění z armády se stal laborantem záchranné služby a odcestoval v roce 2012 do Libanonu. Působil jako dobrovolník v nemocnicích a ošetřoval palestinské uprchlíky a Syřany utíkající před válečným konfliktem ve své zemi, uvedla Kassigova rodina.

Unesen byl loni 1. října, když cestoval do východosyrského města Dajr az-Zaur jako pracovník Speciální služby akutní pomoci a podpory. Tuto nevládní organizaci sám založil koncem roku 2012 s cílem ošetřovat uprchlíky ze Sýrie prchající přes hranici do Turecka.

V zajetí Kassig podle mluvčí své rodiny konvertoval k islámu a přijal jméno Abdar Rahmán.

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám