Článek
Al-Ichbáríja odvysílala rozhovory s lékaři a záchranáři v neděli večer. Na kameru řekli, že v Dúmá byli v den údajného chemického útoku, tedy 7. dubna, ale že neviděli nic, co by podezření na použití chemických zbraní nasvědčovalo.
Jeden záchranář uvedl, že slyšel někoho vyřknout „chemikálie!“, ale neviděl žádné lidi, kteří by měli symptomy spojené s vystavením chemické bojové látce. Jiní lékaři uvedli, že se do podzemních úkrytů často dostává prach, který oběti dusí a vyvolává další příznaky, které lze zaměnit s následky chemického útoku.
Nad městem Dúmá po útoku a kapitulaci posledních povstalců převzala kontrolu syrská vláda a na místo vyslala své bezpečnostní složky.
Horší než za studené války
Spojené státy, Velká Británie a Francie na údajný chemický útok v Dúmá, ze kterého viní syrskou armádu, zareagovaly v sobotu koordinovaným útokem na několik armádních objektů v zemi. Nasadily nadzvukový strategický bombardér B-1B, rakety s plochou dráhou letu typu Tomahawk či stíhací letouny typu Tornado. [celá zpráva]
Úder odsoudilo Rusko, které patří ke spojencům syrského režimu v čele s Bašárem Asadem. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov v interview s britskou stanicí BBC prohlásil, že vztahy mezi Ruskem a Západem jsou v současnosti horší než za dob studené války. Tehdy totiž fungovaly komunikační kanály mezi oběma stranami a také nepanovala tak „zaujatá rusofobie“, postěžoval si ministr.
V Haagu kvůli podezření z chemického útoku v pondělí zasedá krizový výkonný výbor Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Schůzka se koná za zavřenými dveřmi.
Do města Dúmá měli dorazit vyšetřovatelé OPCW, kteří už jsou v Sýrii od soboty. Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov ale v pondělí oznámil, že příjezd expertů byl odložen kvůli následkům sobotních náletů Západu. Američané následně oznámili, že podezírají Moskvu z manipulace s důkazy. [celá zpráva]