Článek
Podle Clintona se Izrael změnil právě po přílivu židovských přistěhovalců z bývalého Sovětského svazu. Zmínil, že nyní 16 procent Izraelců mluví rusky. Tito imigranti podle něj často našli nový domov v židovských osadách na okupovaných územích. Nyní se nechtějí vzdát svého nového domova ani výměnou za mírovou smlouvu s Palestinci.
Pole Clintona také v armádě roste počet dětí přistěhovalců z Ruska a potomků osadníků, což armádu podle něj radikalizuje, citutoval bývalého prezidenta server RT.
Rozpaky v Izraeli
Současný izraelský premiér Benjamin Netanajahu byl Clintonovým vyjádřením zklamán: „Jako starý přítel Izraele musí Clinton vědět, že přistěhovalci z bývalého Sovětského svazu výrazně přispěli k posílení Izraele i jeho armády.“
Bývalý sovětský disident Natan Šaransky, který vede stranu ruských imigrantů Jisrael b´Alija, reagoval slovy: „Jsem zklamán neadekvátními stereotypy v pohledu na Izraelce na základě jejich původu. Musím dodat, že je to nezvyklé vyjádření od muže, který byl vždy citlivý a přemýšlivý a naslouchal.“
Komentátorka listu Ha´arec Nataša Mozgovaja, ale uvádí, že Clinton má do určité míry pravdu. Podle ní přistěhovalci, kteří mají zkušenosti s Čečenci a radikály z Afghánistánu, jsou přesvědčeni, že je lepší bojovat než jednat. Dodává také, že problémem imigrantů z Ruska je, že nepřicházejí s Palestinci do styku.
Vyjádření Clintona bylo široce komentováno v den, kdy má v OSN promluvit americký prezident Barack Obama. Hodlá obhajovat obnovený mírový proces na Blízkém výhodě. Polde CNN bude varovat, že k němu není alternativa: „Jestliže nebude dosaženo dohody, Palestinci nikdy nepoznají hrdost a důstojnost, která přijde s jejich vlastním státem. Izraelci se nikdy nedozvědí, že jistota a bezpečnost přijde se suverenitou a stabilitou jejich souseda, s nímž jsou odkázání ke koexistenci. Bude prolito více krve a Svatá země zůstane symbolem našich rozdílů místo sdílené humanity.“