Článek
Akce má být reakcí na údajný chemický útok, který podle západního světa provedla 21. srpna syrská armáda proti oblastem ležícím východně a jižně od Damašku a při kterém zahynuly stovky lidí.
Očekává se, že Bílý dům před útokem zveřejní alespoň část informací, které získají rozvědky pro potvrzení toho, že to byla syrská armáda, kdo minulou středu použil chemickou munici. Důkazy mimo jiné mají obsahovat satelitní snímky pohybu na základnách s chemickým arzenálem.
Jasné je, že útok nebude mít podporu Rady bezpečnosti OSN, neboť je jisté, že schvalování by zablokovalo Rusko s Čínou. USA tedy budou muset podle analytika NBC Richarda Engela jednat ve spolupráci s partnery v NATO za podpory Ligy arabských států, anebo možná zcela samy.
Syrské letectvo je silné
Bílý dům předem vyloučil vyslání vojáků do Sýrie a také zřízení bezletové zóny, která by zničila Asadovu leteckou převahu nad opozicí. V úvahu nepřipadají podle Engela ani letecké údery na sklady chemických zbraní vedené z USA, které se neobejdou bez zázemí a záchranného a pátracího týmu.
Syrské letectvo je mnohem silnější, než bylo libyjské v době, kdy do libyjského konfliktu vstoupilo před dvěma lety NATO. Nasazení konvenčních bombardérů by znamenalo riziko, že je syrská protiletadlová obrana sestřelí. Té se dokážou vyhnout jedině bombardéry B-2, které by musely vzlétnout zřejmě ze základny v Missouri.
Řízené střely z lodí ve Středozemí
USA mají nyní v blízkosti Sýrie čtyři torpédoborce, ale to nic neznamená. USA udržují přítomnost svých lodí ve Středozemním moři trvale, takže na dočasné zvýšení počtu plavidel lze pohlížet i jako na neškodné řinčení zbraní, ne jako na taktickou přípravu k útoku. V Rudém moři pak je letadlová loď Harry S. Truman a v Arabském moři letadlová loď Nimitz. Americké vojenské lodě jsou schopné zaútočit na Sýrii i z mnohem větší vzdálenosti od syrských břehů, než jsou nyní.
Americký útok proti Sýrii bude mít tedy asi podobu útoku řízenými střelami z lodí ve Středozemním moři. Existuje ještě možnost použít bezpilotní letadla, avšak ta mají nyní USA poměrně daleko: v Jemenu, Pákistánu a na východě Afriky. Stále tedy zůstává nejpravděpodobnější útok řízenými střelami Tomahawk s plochou dráhou letu. Mohou být vypáleny z torpédoborců i z ponorek. Mají malé motory a jsou mimořádně přesné.
Civilisté v ohrožení
Ani s nimi ale nebude lehké vybombardovat syrskou továrnu na chemické zbraně. A není zapotřebí génia, aby bylo jasné, jak nebezpečné je vypálit střelu do velkého skladiště s chemickými zbraněmi.
Lze očekávat, že pokud se USA rozhodnout udeřit, bude to v noci. Snižuje se tím nebezpečí zasažení civilistů. Bude méně lidí v ulicích a také méně řidičů na silnicích poblíž cíle. Bude třeba zjistit, odkud Asad chemické zbraně dováží a kdo o nich rozhoduje. Asad dobře ví, že pro něj není výhodné umístit tyto zbraně do pustiny. Jsou nejspíš poblíž škol a měst. Při útoku existuje tedy vysoké riziko zásahu civilistů včetně dětí.
Expert varuje před druhým Vietnamem
Odveta má být podle mluvčí amerického ministerstva zahraničí Marie Harfové trestem za použití těchto zbraní, nikoli nezbytně snahou změnit poměr sil na bojišti v Sýrii.
Související témata
A to by byl podle analytika vědeckého centra Brookings Institution ve Washingtonu Michaela Dorana omyl. Americký útok podle něj nemůže být ve stylu jednou udeřit a dost, ale měla by to být akce naplánovaná ke svržení syrského prezidenta Bašára Asada. Doran upozornil, že Washington se ocitl na prahu vojenské operace, pro niž není ve Spojených státech podpora veřejnosti ani poslanců. "Jsme do toho znovu zataženi a můžeme se ocitnout v problému typu Vietnam, pokud nebudeme mít vítězný plán," řekl stanici CNN.