Článek
Když o víkendu Rijád oznámil, že její protiraketový systém zachytil nad saúdským královstvím raketu vypálenou z Jemenu, obvinila saúdská vláda jedním dechem Írán, který šíitské povstalce v Jemenu podporuje. Ministr zahraničí Džavád Zaríf řekl, země „válčí s agresí”. I když Írán popřel, že by dodával zbraně šíitským Húsíům v Jemenu, Saúdové oznámili že v důsledku útoku zahajují blokádu Jemenu. [celá zpráva]
V úterý přitvrdil korunní princ Muhammad bin Salmán, který obvinil Írán kvůli dodávkám zbraní Jemenu z „přímé vojenské agrese” proti Saúdské Arábii. Britskému ministrovi Borisi Johnsonovi řekl v telefonátu, že „to může být považované za akt války.”
Johnson „odsoudil vypálení balistické rakety Húsíi” a ubezpečil Rijád, že „Británie stojí na straně saúdskoarabského království při konfrontaci s bezpečnostními hrozbami”. Zmínil, že korunní princ dal najevo, že „zapojení íránského režimu do dodávek raket milicím Húsiů je považováno za přímou agresi íránského režimu.”
Obvinění Libanonu
V této souvislosti saúdský ministr pro regionální záležitosti Thamir Sabhan varoval už v pondělí hnutí Hizballáh, libanonské spojence Íránu. „Byla to íránská střela vypálená Hizballáhem z území okupovaného v Jemenu Húsíi.” Podle něj šlo o podobnou raketu, která byla už v červenci sestřelena u Mekky. Podle něj byla vyrobena v Íránu, rozmontována, převezena do Jemenu a tam sestavena „operativci z íránských Revolučních gard a Hizballáhu.”
Pro televizi Al-Arabíja prohlásil, že saúdská vláda „bude s libanonskou zacházet jako s vládou, která Saúdské Arábii vyhlásila válku“. K tomu pohrozil: „Jsou takoví, kdo (Hizballáh) zastaví a přinutí jo vrátit se do jeskyně jižního Libanonu.“
„Libanonci si musí být těchto rizik vědomi a pracovat na nápravě věcí, než se dostanou do bodu, z něhož není návratu,“ dodal ještě.
Premiér složil funkci za hranicemi
Krizi umocnil v sobotu libanonský premiér Saad Harírí, který právě z Rijádu oznámil, že na svou funkci rezignuje, protože se obává o svůj život. Obvinil přitom koaliční hnutí Hizballáh z toho, že vede násilnou politiku a zbraněmi míří na lidi v Jemenu, Sýrii i Libanonu. K tomu podotkl, že situace připomíná dobu, kdy byl před 12 lety při pumovém atentátu v Bejrútu zabit jeho otec, premiér Rafík Harírí. [celá zpráva]
Harírí mladší nastoupil do politiky po smrti otce a vládu už jednou vedl, než z ní v roce 2011 Hizballáh vystoupil. Podruhé tento sunnitský politik uzavřel koalici národní jednoty s šíitským Hizballáhem, který má i vlastní milice, koncem loňského roku. Podle stanice CNN se to stalo na základě širších dohod a z popudu amerického exprezidenta Baracka Obamy v rámci uzavření mezinárodní dohody o omezení íránského jaderného programu.
Šíitský Hizballáh, s nímž vedl opakovaně válku Izrael, je blízkým spojencem íránského režimu a jeho bojovníci bojují po boku Íránců ve válkách v Sýrii i Jemenu, kde ve prospěch vlády třetím rokem vojensky intervenují především Saúdové.
Související téma:
Libanonská vláda na prohlášení saúdského ministra bezprostředně nereagovala. Prezident Michel Aún ale prohlásil, že demisi premiéra Harírího nepřijme, dokud se nevrátí do vlasti. Harírího mezitím v pondělí přijal saúdskoarabský král Salmán.