Článek
Podle poslance z města Kom Ahmada Amirabádího Faraháního nakažení lidé zemřeli v době od 13. února. Země přitom oficiálně o prvních nakažených a obětech informovala teprve minulou středu 19. února, poznamenala agentura AP. Už v pátek ale íránští představitelé Světové zdravotnické organizaci řekli, že nemoc se zřejmě mohla rozšířit do většiny velkých měst.
SPECIÁL: Koronavirus 2019-nCoV
Zdravotníci nemají ochranu, raději utíkají
V rozhovoru s agenturou ILNA Farahání prohlásil, že situace v Komu „není dobrá“. V karanténě je 250 lidí. „Žádná ze zdravotních sester nemá k dispozici potřebné ochranné pomůcky,“ podotkl s tím, že někteří zdravotníci dokonce z města utekli.
Předseda Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus vyjádřil v pondělí na tiskové konferenci obavy: „Jsme znepokojeni situací v islámské republice Írán a v Itálii.“
Íránské mlčení
Íránská státní média stále uvádějí jen 12 mrtvých a 47 nakažených.
Už šest mrtvých na koronavirus v Itálii. Izolovaná města, lidé vykupují obchody
Představitelé íránského zdravotnictví dosud neuvedli, kolik lidí je v karanténě v celé zemi, oznámili jen, že se nákaza potvrdila v pěti městech včetně Teheránu. Mezi městy ale není zmíněn Mašhád, i když Kuvajt uvedl, že první tři nakažení v zemi nahlášení v pondělí se vrátili právě odtud. Nákaza byla potvrzena u 53letého Kuvajťana, 61letého Saúda a 21letého člověka neupřesněné národnosti.
Z Íránu se virus rozšířil i do Libanonu, Spojených arabských emirátů a Bahrajnu. I jeden z devíti případů v Kanadě je u člověka, který se vrátil z Íránu.
Šance zastavit šíření koronaviru mimo Čínu se zmenšuje, varuje WHO
Zvyšují se obavy, jak pečlivě země provádí testy a zavádí karanténu, i když je v zemi od neděle zavřená většina škol.
Kom je posvátné šíitské město, kam jezdí studovat hodně lidí. K šíření nemoci v zemi mohly přispět i páteční parlamentní volby.
Nemoc do země podle íránských úřadů přinesli lidé, kteří přicestovali z Číny.