Článek
Irácká národní bezpečnostní agentura uvedla, že existuje „silné podezření“, že na zabití Sulejmáního se podíleli špehové z bagdádského letiště. Mělo jít o členy ochranky, kteří Američany upozornili ve chvíli, kdy Boeing 727 společnosti Cham Wings, ve kterém Sulejmání cestoval, dosedl na zem.
Vyšetřování vede irácká tajná služba, která dosud zatkla tři zaměstnance bagdádského letiště. Podle informací Reuters však měli Američané své špehy i v Damašku, odkud letadlo startovalo. V podezření jsou také dva členové personálu samotných aerolinek, uvedl Reuters.
Trump schválil zabití Sulejmáního už před více než půl rokem, uvedla stanice NBC
Sulejmání a jeho čtyřčlenná ochranka využili k cestě z Damašku do Bagdádu běžnou linku. Generál se o svou bezpečnost obával, a proto nevyužil více nápadné soukromé letadlo. Při letu společnosti Cham Wings navíc všichni cestovali jako VIP, tudíž nebyli uvedeni na oficiálním seznamu pasažérů.
Pomoc Izraele?
Američané později uvedli, že generálův pohyb bedlivě sledovali několik dnů, protože prezident Donald Trump dal podle televize NBC souhlas se Sulejmáního odstraněním už před sedmi měsíci. NBC, která atentát detailně popsala, přišla také s tvrzením, že s přípravou Sulejmáního zabití pomohl Izrael tím, že přesně identifikoval letadlo, ve kterém generál cestoval.
Američtí vojáci se ve strachu před íránskými raketami vrhali do Saddámových bunkrů
Stroj se Sulejmáním přiletěl podle bezpečnostních kamer na bagdádské letiště přibližně půl hodiny po půlnoci. Po výstupu z letadla se generál pozdravil se zástupcem velitele šíitských Sil lidové mobilizace abú Mahdím Muhandisem. Oba společně nastoupili do obrněného SUV, jeho ochranka a vojáci jej následovali ve druhém voze, a opustili prostor letiště.
Přibližně v 0:55 pak dvě americké rakety auta zasáhly.
Na zabití Sulejmáního reagovaly Íránské revoluční gardy Kuds odpálením balistických střel na dvě vojenské základny v Iráku, na nichž působí američtí vojáci. Žádný z nich o život nepřišel, jedenáct z nich bylo však zraněno.