Článek
Plavidlo mířilo z jemenského ostrova Sokotra v Arabském moři do saúdského přístavu Džizán nedaleko jemenských hranic. Šíitští Húsíové na něj zaútočili v neděli těsně před půlnocí, uvedla saúdská agentura SPA s odvoláním na mluvčího Saúdy vedené arabské koalice podporující prezidenta Abda Rabbúa Mansúra Hádího. SPA napsala, že loď vezla vybavení z uzavřené polní nemocnice.
Mluvčí armády jemenských povstalců zdůraznil, že plavidlo bylo součástí „nepřátelských činů, které cílí na bezpečnost a stabilitu jemenského lidu“.
Podle zatím nepotvrzených informací byla zadržena malá nákladní loď Rwabee.
I’m guessing it’s this one (RWABEE) as she was heading towards Jizan, Saudi. Took a sudden right turn and has been offline from AIS for nearly 3h now. A small cargo vessel. https://t.co/jc1uXvRXUR pic.twitter.com/p7SdNTWdBl
— Sam (@Samir_Madani) January 3, 2022
Britský úřad pro námořní obchodní operace UKMTO v neděli uvedl, že přijal informaci o útoku na loď u jemenského přístavu Rás Ísá severně od Hudajdy. Není však jasné, zda šlo o stejný útok.
UKMTO indicates possible attack on vessel 23 nautical miles west of Ras Isa marine terminal, in the Red Sea. Awaiting further information.
— Doge (@IntelDoge) January 3, 2022
Rijád působí v Jemenu od roku 2015 v čele koalice, která podporuje jemenské vládní síly bojující už sedm let proti Húsíům. Její součástí jsou i Spojené arabské emiráty. Šíitští rebelové, které podporuje Írán, často útočí z Jemenu na území Saúdské Arábie. Koalice již dříve povstalce obvinila z útoku na lodě v Rudém moři, které je se Suezským průplavem na jeho severním konci jednou z nejvytíženějších námořních tras na světě. U Rás Ísá koncem roku 2019 Húsíové nakrátko zadrželi dvě jihokorejské lodě a jednu saúdskoarabskou.
Po moři se dopravují do Jemenu zbraně, které dostávají Húsíové z Íránu. Americká hlídková loď USS Typhoon 20. prosince zadržela neoznačenou rybářskou loď s nákladem ručních zbraní a munice. Je možné, že nedělní akce je odvetou za tuto.