Článek
„Situace v Anbáru je kritická,” řekl agentuře Reuters jeden z místních zastupitelů.
„Bojovníci Islámského státu plně ovládli oblasti Abú Issa a Abú Faradž velmi blízko (centra) Ramádí,“ uvedl zastupitel Džásim Halbusí pro kurdskou agenturu Rudaw a dodal: „Pokračují intenzivní boje mezi iráckými bezpečnostními silami a bojovníky u vstupu do Ramádí.“
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Již ve středu IS ovládl Abú Ghaním východně od Ramádí, když se z něj stáhly irácké síly.
Letecké údery spojenců v čele s USA zatím nestačí k tomu, aby bylo město zachráněno. O zbraně proto podle Halbusího žádají místní sunnitské kmenové milice, které poskytují podporu vládě.
Podle mluvčího irácké armády vojáci brzo zahájí protiofenzívu, jak ale připomíná Rudaw, 8. dubna oznámila irácká vláda začátek operace, jejímž cílem je osvobodit provincii Anbár. Po pár dnech se ale situace obrátila a začal ústup.
Strach z útoku na Bajdží
Náčelník amerických spojených štábů Martin Dempsey nevylučuje pád Ramádí, podle něj byl to ale nebylo nijak podstatné: „Není to v žádném případě symbol, nebylo označeno za součást chalífátu, ani není střediskem budoucího Iráku. Byl bych radši, kdyby nepadlo, ale pokud padne, neskončí tím kampaň (za osvobození Iráku od IS).
Za větší hrozbu Dempsey považuje případný pád ropného střediska Bajdží s největší rafinérii v zemi.
„Na Ramádí začal Islámský stát útočit stejně jako na Bajdží ve čtvrtek. Pokud Iráčané plně ovládají Bajdží, budou kontrolovat celou svou ropnou infrastrukturu na severu i na jihu a zabrání IS v možnosti vytvářet zisky z prodeje ropy. Proto je Bajdží strategický cíl, a proto se nyní soustředíme na Bajdží,” uvedl Dempsey.
Irácký premiér Hajdar Abádí, který ve čtvrtek zakončil třídenní návštěvu USA, provincii Anbár považuje za klíčovou. Chce vytvořit okolo Bagdádu větší nárazníkovou zónu.
Sunnitští radikálové z IS začali provincii Anbár obsazovat už na konci roku 2013. V Anbáru obsadili už v lednu 2014 město Fallúdža, kontrolu nad Ramádí se jim ale nikdy plně získat nepodařilo.
Podle pozorovatelů si IS snaží vylepšit pozici poté, co jej irácká armáda a šíitské milice vytlačily na konci března z Tikrítu. Útok na Ramádí má vyčerpat iráckou armádu v provincii Anbár a oddálit tak plánovanou ofenzívu na Mosul.