Článek
Brigádní generál Revolučních gard Amir Ali Hasdžidah, který velí aerokosmickým silám, uvedl při prezentaci rakety: „Jak bylo vidět, raketa je co do velikosti menší, má taktičtější charakter a v blízké budoucnosti bude akceschopná.“ Může být odpalována z mobilních ramp. Informací o více hlavicích je zřejmě míněno, že může nést submunici, uvedl web Defence Blog.
Raketa s tímto doletem by byla schopna zasáhnout nejen Saúdskou Arábii a Izrael, ale také celé Turecko, Řecko, Bulharsko a Rumunsko i většinu Indie.
Právě tato raketa zvýšila napětí mezi USA a Íránem. Ten ji poprvé otestoval na konci ledna, ovšem neúspěšně. Poté, co ulétla tisíc kilometrů, ještě ve vzduchu explodovala. [celá zpráva]
Od té doby USA opakovaně uváděly, že dohoda s Teheránem o zastavení jeho jaderného programu výměnou za uvolnění sankcí neplní svůj účel. V červenci nařídil Trump sankce zostřit, když se ukázalo, že Írán dá 50 miliónů dolarů na vývoj raket a elitní jednotky Kuds. [celá zpráva]
Trump v pondělním projevu v OSN Írán označil za „zkorumpovanou diktaturu“ a obvinil jej, že dál vyváží násilí a z peněz za ropu financuje šíitské hnutí Hizballáh a podněcuje válku v Jemenu. Režim v Íránu je podle Trumpa vražedný a destabilizuje svět. [celá zpráva]
Mezinárodní dohodu s Íránem o omezení jeho jaderného programu znovu označil za nepřijatelnou a hanebnou pro Spojené státy. Zástupce USA na schůzce o jejím plnění, ale uvedl pravý opak.
Írán bude raketový program rozvíjet
Na americké výtky zareagoval v pátek íránský prezident Hassan Rúhání: „Ať už se vám to bude líbit, nebo ne, budeme posilovat naši obranu a vojenskou sílu na úroveň, kterou budeme považovat za nutnou. Nebudeme nikoho žádal o povolení bránit svou zem.“
Dodal, že Írán nikdy nepoužil armádu k agresi: „Ať se vám to bude líbit, nebo ne, budeme pomáhat Sýrii, Jemenu a Palestině a budeme posilovat naše rakety.“