Článek
Zprávy o civilních obětech americká armáda prověřuje.
Útok na čtvrť Al-Džadída na západě Mosulu je považován za jeden z nejkrvavějších náletů pro civilisty od americké invaze do Iráku v roce 2003. List The Guardian napsal, že během soboty, více než týden po leteckém útoku, byla z trosek zasažených domů stále vytahována těla.
Americká armáda uvedla, že o bombardování oblasti ji požádal sám Irák. Cílem byli bojovníci Islámského státu. Podle výpovědi svědků byli rozmístěni i na střechách domů, v nichž se civilisté ukryli.
Podle obyvatel čtvrti Al-Džadída dostaly tři domy přímý zásah bombami a další byly poškozeny troskami a ostřelováním.
Irácká armáda také v neděli oznámila, že z budovy v západním Mosulu bylo vytaženo 61 těl. Nebyly nalezeny žádné známky zásahu domu bombou koaličního letectva.
Mosul je druhým největším městem Iráku. Bojovníci IS je ovládli v červnu 2014, kdy z tamní Velké mešity jeho vůdce abú Bakr Bagdádí vyhlásil na ovládaných územích Iráku a Sýrie chalífát. Vládní ofenziva za znovudobytí Mosulu, který je teď poslední významnou baštou IS v Iráku, začala v polovině loňského října. |
---|
V západní části Mosulu je ve čtvrtích ovládaných radikály z IS ještě asi 600 000 civilistů, uvedl ve čtvrtek Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Podle jeho odhadů dobyly irácké jednotky z rukou IS zatím asi 40 procent západního Mosulu, východní část města osvobodily už v lednu. |