Článek
„V Rakce všechno skončilo, naše síly převzaly plnou kontrolu nad Rakkou,” řekl Sello AFP.
Oficiálně ještě dobytí města oznámeno nebylo a podle kurdské agentury ANHA pokračují střety u stadiónu, který byl během dne též dobyt. Také reportérka CBS Holly Williamsová informovala o pokračujících bojích s malými skupinkami bojovníků, kteří se brání v domech a tunelech.
Z kruhového objezdu v centru, kde IS prováděl veřejné popravy včetně stínání hlav a ukřižování, odvysílala, že vyčistění města od náloží zabere nejméně další měsíc.
V Rakce se bránilo posledních méně než 300 bojovníků IS, kteří pocházeli převážně z ciziny a byli připraveni bojovat do posledního muže.
Podle CBS v městě silně poškozeném boji nezůstali žádní civilisté. Reportérka dodala, že je to paradoxem, že město muselo být skoro celé zničeno, aby se jej podařilo vyrvat z rukou IS. Podobné to bylo ale u většiny měst osvobozených od radikálů.
Již dopoledne syrská exilová organizace SOHR oznámila, že Rakka byla prakticky dobyta celá. Organizace současně uvedla, že během čtyřměsíční bitvy o Rakku bylo zabito 3250 lidí, z toho 1130 civilistů.
Závěrečné boje
„Národní nemocnice byla osvobozena a 22 zahraničních bojovníků bylo zabito,“ oznámily dopoledne SDF s tím, že s vysokou intenzitou pokračují střety u městského stadiónu. Fotbalový stadión, kde IS dříve opakovaně držel rukojmí, byl posledním větším útočištěm vzdorujících radikálů.
Postup koaličních sil následoval den poté, co jejich jednotky ovládly již zmiňovaný kruhový objezd ve městě. Už v neděli SDF a kmenoví stařešinové ohlašovali, že v Rakce zůstalo nanejvýš 300 zahraničních bojovníků poté, co byly po dohodě evakuovány desítky členů IS syrského původu, kteří se vzdali.
Islámský stát ovládl zhruba dvousettisícovou Rakku v roce 2014.