Článek
Na náměstí Tahrír mají být v rámci jeho rekonstrukce vztyčené čtyři sfingy s beraní hlavou a obelisk, které se už převážejí z Karnaku do metropole.
Kontroverzní rozhodnutí vyvolalo odpor a zvedlo vlnu pochybností ohledně toho, jak Egypt zachází se svým kulturním dědictvím z dob faraónů, uvedl izraelský list Ha´arec.
Krok kritizují zejména archeologové. Podle nich nové umístění sochy poškodí, neboť Káhira patří k městům s největším znečištěním ovzduší na světě.
„Sfingy vznikly z pískovce a stojí v suchém podnebí Luxoru. Pokud budou převezeny na náměstí Tahrír, poškodí je působení oxidu uhličitého a oxidu uhelnatého,“ řekla egyptoložka Monica Hannaová agentuře AP.
Ta už spolu s místní nevládní organizací a členem parlamentu podala stížnost k soudu. Díky tomu vyšlo najevo, že o rekonstrukci náměstí nejednal egyptský parlament.
Egypt se chlubí novými archeologickými objevy v Luxoru
Záměr přemístit sfingy ale hájí egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí. Argumentuje tím, že také na Západě, například v Londýně, Paříži či v New Yorku, jsou na náměstích tisíce let staré obelisky. Hannaová však podotýká, že i tyto památky jsou tím ohrožené.
Generální tajemník egyptské Nejvyšší rady pro starožitnosti Mustafa Vaziri dodal, že vláda „dělá všechno” aby památky ochránila. Podle něj tyto sfingy nebyly součástí známé cesty sfing v Luxoru, ale byly umístěné za chrámem v Karnaku.