Článek
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy ve svém prohlášení uvedl, že vojáci byli zabiti "během společné průzkumné mise s afghánskou armádou". Dodal, že na jejich obranu byly podniknuty razantní akce, zejména ve vzduchu, které měly "podpořit a vysvobodit naše muže, kteří se dostali do velmi tvrdého střetu". Boj trval 24 hodin.
Podle afghánských zpravodajských služeb byli "Francouzi napadeni ve vesnici poté, co opustili údolí Uzbín“.
"Byli napadeni z několika směrů. Síly Tálibánu a Al-Kajdy použily těžké kulomety a další zbraně. Pálily na ně ze zahrad a hor,“ dodal zpravodajec pro BBC.
Sarkozy pojede do Afghánistánu
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy oznámil, že ještě v úterý navštíví francouzské vojáky v Afghánistánu, kterých je tam nasazeno na 3000.
Sarkozy současně ubezpečil své spojence, že francouzské jednotky v Afghánistánu zůstanou a budou bojovat proti terorismu za demokracii.
:. Francouzský prezident Nicolas Sarkozyfoto: Reuters/Philippe Wojazer
Po útoku se čeká, že vzroste tlak Francouzů na stažení ze sil ISAF. Proti nasazení v Afghánistánu jsou dvě třetiny Francouzů. Jedná se přitom o jeden z nejtragičtějších útoků proti vojákům sil ISAF. Větší jednotlivou ztrátu zažili jen Američané, když granát z raketometu zasáhl v horách Hindúkuše americký vrtulník, ve kterém zahynulo 28. června 2005 16 příslušníků výsadkové jednotky americké námořní pěchoty.
V Afghánistánu padlo od roku 2002 už 24 Francouzů. V zemi působí přes 1500 francouzských vojáků, které má posílit dalších sedm set mužů.
Vlna atentátů
Útok na francouzské vojáky nebyl jediným projevem násilí v neklidné zemi. Už v noci dostadli na Kábul dvě rakety poblíž velitelství sil ISAF.
Pří útoku na základnu NATO Camp Salerno v Chóstu zahynulo šest sebevražedných atentátníků. Tato báze se stala terčem útoku už v pondělí. V úterý byla také ostřelována z minometů a a raket.
V Kandaháru vybuchla nastražená nálož pod autem NATO na hlídce.