Článek
Tajemník ministerstva obrany Bill Rammell uvedl, že bere případy vážně. „Obvinění tohoto typu jsou přirozeně brána velmi vážně, i když nesmí být hned považována za pravdivá.“ Zdůraznil také, že vyšetřování musí být vedeno bez předem vytvořených úsudků. Vyloučil však, že by vyšetřování bylo veřejné, půjde jen vnitřní šetření v armádě.
Stanici BBC Rammell sdělil, že sedm z obvinění se objevilo minulý měsíc, další jsou staršího data. "Některé jsou z února a celá třicítka případů je v různém stadiu vyšetřování. Nyní se zaměřujeme na nové případy."
V případě údajného znásilnění se objevují dvě verze. Jeden ze svědků uvádí, že šestnáctiletého Iráčana dva britští vojáci znásilnili, ale jiní uvádějí že byl jen vysvlečen, týrán a fotografován.
V dalším případě tvrdí zadržený, že byl ve vazbě bit a kopán a byl mlácen elektrickým obuškem.
Ministerstvo také vyšetřuje případ smrti zadrženého Iráčana Bahy Músy, který byl ubit ve vazbě. Bylo zjištěno, že utrpěl celkem 93 vážných zranění. [celá zpráva]
Obvinění se začala objevovat poté, co Britové odešli z Basry. Rammell dodává, že jde jen o výjimečné případy.: „Přes 120 000 britský vojáků sloužilo v Iráku a velká, opravdu velká většina zachovávala nejvyšší standardy chování."
Zneužitých mohou být stovky
Podle právníka zastupujícího Phila Shinera jsou ale případů stovky a on žádá jejich vyšetření. Uvádí i další vážné případy týrání, jako je odpírání spánku.
Irácký obhájce lidských práv Mazín Junís vysvětluje, proč jsou obvinění podávána s takovým zpožděním. Může za to strach Iráčanů. Podle něj se báli, že kdyby svědčili proti Britům v době, kdy byli Britové v Iráku nasazeni, mohli by se jim mstít.
Podle něj Britové mnohdy zadržovali lidi při raziích náhodně nebo dokonce odvedli všechny muže.
Právě on upozornil na případ znásilněného šestnáctiletého: „Ptal jsem se toho kluka. Bylo velmi těžké získat jeho výpověď, protože se mnohokrát rozplakal."