Článek
V DNEŠNÍM DÍLE SE MIMO JINÉ DOZVÍTE:
- Chyby Západu při podpoře arabského jara (12:14)
- Snahy Muhammada bin Salmána modernizovat Saúdskou Arábii (17:45)
- Složité pozadí vraždy Džamála Chášukdžího (21:33)
- Západní politika dvojích standardů (26:10)
- Osa Washington–Rijád (27:55)
- Opouštění vlastních spojenců za arabského jara (29:41)
- Význam předání ostrovů v Tiránské úžině Saúdům pro Izrael (30:30)
- Palestinská otázka ztrácí na významu (32:00)
- Význam Putinovy návštěvy Teheránu za války na Ukrajině (36:58)
Joe Biden navštívil po Izraeli Saúdskou Arábii, což je samo o sobě mimořádné, když z židovského státu odletěl do nábožensky nejvýznamnější arabské země a neváhal jednat s tamním vládnoucím princem Muhammadem bin Salmánem.
Přitom Biden a jeho administrativa prince dosud spíše kritizovali kvůli vraždě novináře Džamála Chášukdžího i způsobu vedení války v Jemenu.
„Ještě před čtyřmi lety by nebylo představitelné, aby letoun, který odstartoval z Izraele, zamířil do Saúdské Arábie,“ řekl Mikulecký.
Saúdská Arábie otevírá vzdušný prostor všem dopravcům, i izraelským
Připomněl však, že to není blesk z čistého nebe. „Sbližování mezi zeměmi na jihu Perského zálivu a Izraelem probíhá už řadu let, ale dosud utajovaně. Za desetiletí se povedlo najít cestu, aby spolu zástupci zemí mohli mluvit a začít vedle sebe fungovat.“
Přiznal, že k tomu přispěly hrozby z Íránu. „Na Blízkém východě se nám překreslují spojenectví,“ shrnul vývoj Mikulecký.
Bidenova cesta ukázala, že USA v době války na Ukrajině více sázejí na spolupráci s tradičními partnery než na obnovení jaderných dohod s Íránem.
„Dneska musí Biden poměrně poníženě přijet do Saúdské Arábie a napravovat, co on a jeho ministr zahraničí a jeden z architektů jaderného dealu s Íránem Antony Blinken spáchali,“ řekl Mikulecký.
Připomněl, že Rijád byl vždy spojencem Západu. Současně dodal, že „i osa Washington–Rijád v podstatě funguje“.
Jste odpovědný za vraždu Chášukdžího, řekl Biden saúdskoarabskému princi
Putin se vydal na cestu do bezvýznamnosti
Naopak do Teheránu, který je hlavním nepřítelem sunnitských zemí Perského zálivu a Izraele, zamířil ruský prezident Vladimir Putin.
Utrpěl tam ponížení, když ho turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nechal čekat.
Časy se mění. Putin si musel na Erdogana potupně počkat
O návštěvě ještě před jednáními Mikulecký řekl: „Nic významného to neznamená. Je to jedna z mála zemí, kam Putin může vůbec cestovat, že ho tam vůbec někdo pustí a vůbec se s ním bude bavit. Nepředpokládám, že by v nejbližší době Putin cestoval do Číny.”
„Chystá se sjezd komunistické strany Číny, a co jsem měl možnost vidět seznam pozvaných, tak tam byl německý kancléř, italský, španělský a francouzský prezident, ale ruský na něm nebyl,“ dodal.
Pro postup Putina má Mikulecký přirovnání. „Je to tak, jako když máš ve třídě jednoho grázla a nikdo se s ním nebaví, to je Írán. Teď začal zlobit druhý, ostatní se s ním přestali bavit. A on si ostentativně sedne k tomu prvnímu.“
Írán se podle Bílého domu chystá Rusku dodat bezpilotní letouny
Podle Mikuleckého si obě země ekonomicky nemají co nabídnout, protože obě závisí na těžbě ropy, takže si konkurují. O zmiňovaném možném dodání dronů z Íránu na Ukrajinu doplnil, že ty také nezmění situaci obou zemí.