Článek
Na palubě lodi bylo skoro 3000 čínských samopalů typu 56, což je upravená čínská kopie kalašnikova, který Írán využíval už za války s Irákem v osmdesátých letech. Přepravovala však i lehké kulomety PKM a pušky pro snipery. Na její palubě však byly i desítky ruských protitankových řízených střel a raketových granátometů a zaměřovací optiky.
Když američtí námořníci kontrolovali loď, nalezli zbraně v zelených pytlích pod palubou dhau a přenesli je na křižník. „Poté co byl zakázaný náklad odstraněn, byla posouzena schopnost dhau plout na moři a po výsleších bylo posádce poskytnuto před propuštěním jídlo a voda,“ dodalo americké námořnictvo.
Laid out on the deck of @USSMonterey
— U.S. 5th Fleet (@US5thFleet) May 8, 2021
Cache of seized weapons included: dozens of advanced Russian-made anti-tank guided missiles; 1000s of Chinese Type 56 assault rifles; 100s of PKM machine guns, sniper rifles & rocket-propelled grenades launchers. Plus advanced optical sights pic.twitter.com/U00EB74XEf
Šlo o jeden z největších zásahů proti pašování zbraní během roky trvající občanské války v Jemenu, která vypukla naplno v roce 2014, když se vzbouření šíitští Húsíové podporovaní Íránem dostali až do Adenu a prezident Abd Rabbú Mansúr Hádí musel utéci a požádat o pomoc Saúdskou Arábii. Konflikt, který přerostl ve válku Húsíů proti Saúdské Arábii, na kterou vypalují rakety a vypouštějí drony, si vyžádal asi 130 000 obětí včetně 13 000 civilních. I Saúdové bez skrupulí bombardovali civilní objekty včetně škol a nemocnic nebo útočili na pohřby.
Boje na severu Jemenu o přístup k ložisku plynu mají 90 obětí
Pátá flotila uvedla, že dál vyšetřuje původ zbraní. Dhau zřejmě vyplula z Íránu. „Zdá se, že unikátní směs materiálu zabaveného USS Monterey odpovídá zbraním z předchozích zásahů spojovaným s Íránem,“ řekl agentuře AP vyšetřovatel Tim Michetti. Od roku 2015 platí embargo na dodávky zbraní jemenským šíitům.
Washington zmrazil prodej zbraní Saúdům i Emirátům