Článek
Americké ministerstvo obrany uvedlo, že šestice strojů tvoří "malou odloučenou jednotku", která je součástí 31. stíhací perutě umístěné na letecké základně Aviano v Itálii. Na tureckou základnu zamířilo i podpůrné vybavení a zhruba 300 členů personálu. Podle turecké agentury Dogan by kontingent 300 amerických vojáků měl zajišťovat koordinaci operací ze země.
"Spojené státy a Turecko jsou coby členové koalice více než 60 států zavázány bojovat proti ISIL ve snaze zajistit v oblasti mír a stabilitu," uvedl podle agentury Reuters Pentagon, který v prohlášení použil zkratku dosud někdy používanou pro Islámský stát.
Od loňského vzniku mezinárodní koalice bojující v Iráku a Sýrii proti IS je to poprvé, co budou Spojené státy s těmito stroji moci startovat právě ze strategické základny Incirlik. Její využití k tomuto účelu umožnila červencová dohoda s Tureckem.
Washington základnu Incirlik zatím využíval pro ozbrojené bezpilotní letouny, které byly nasazeny do bojů proti IS. Letadla amerických ozbrojených sil dosud v rámci operací proti islamistům musela startovat ze vzdálenějších základen, například z Jordánska nebo Kuvajtu.
Turecká média uvedla, že Spojené státy by na základně Incirlik mohly pro účely úderů proti IS umístit kolem 30 stíhacích letounů.