Článek
Íránská státní televize odvysílala záběry z provincie Kermánšáh v západním Íránu, odkud byly rakety odpáleny. Ty letěly přes město Tikrít v centrálním Iráku a nakonec dopadly u Búkamálu v jihovýchodní Sýrii, uvedla televize. Agentura Fars zveřejnila záběry, z nichž je patrné, že na jedné z raket byly nápisy: „Smrt rodině Saúdů“, „Smrt Americe“ a „Smrt Izraeli“.
Búkamál je v rukou stoupenců vlády syrského prezidenta Bašára Asada. Město se ale i v uplynulé době stalo terčem útoků ozbrojenců z teroristické organizace Islámský stát (IS), která přišla o kontrolu téměř nad veškerým územím v Sýrii i v Iráku.
Raketový útok Íránu přináší další spekulace ohledně toho, kdo je zodpovědný za útok v Ahvázu, při kterém 22. září přišlo o život nejméně 24 lidí a dalších více než 60 jich bylo zraněno. [celá zpráva]
Otazníky kolem útoku v Ahvázu
Írán původně z útoku, při kterém ozbrojenci převlečení za vojáky začali střílet do davu sledující vojenskou přehlídku, vinil arabské separatisty. Krátce nato se arabští separatisté k činu přihlásili a poskytli pravdivé informace o jednom z útočníků. K útoku se také přihlásil Islámský stát. Ten nejprve uvedl nepřesné faktické informace, ale následně zveřejnil video mužů, které Írán označil za útočníky. Muži na videu ale věrnost IS nepřísahali. [celá zpráva]
Íránská státní média označila cíle zásahu v Sýrii za "takfírí", což je termín používaný šíity pro sunnitské extremisty - je používán jak vůči IS, tak vůči ahvázským separatistům. Podle dostupných informací ale IS s těmito separatisty nikdy nespolupracoval.
Krátce po útoku v Ahvázu íránský nejvyšší duchovní představitel ajatolláh Alí Chameneí uvedl, že jeho strůjci byli financováni Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty. Oba státy ale obvinění odmítly.