Článek
Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) v sobotu sdělila, že bojovníci Islámského státu mají znovu plnou nadvládu nad Búkamálem. „Vládní vojáci a jejich spojenci jsou nyní jeden až dva kilometry od okraje města,“ dodal Ramí Abdar Rahmán, šéf SOHR, která dění v Sýrii sleduje z exilu a tvrdí, že má v zemi síť informátorů. Syrská vláda tvrzení SOHR nekomentovala.
Búkamál je posledním větším městem, které mají bojovníci IS zřejmě ještě pod kontrolou. Své lidi mají ještě v části syrské provincie Dajr az-Zaur a také v iráckém pohraničí. Na Islámský stát v těchto oblastech útočí dělostřeleckou palbou vojáci věrní syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi a ze vzduchu ruské letectvo. Libanonská televize Al-Manár, blízká šíitskému hnutí Hizballáh, v pátek uvedla, že v Búkamálu se nachází vůdce IS abú Bakr Bagdádí.
V Iráku odkryli další hroby
Irácké úřady mezitím oznámily, že u severoiráckého města Havídža odkryly další masové hroby Islámského státu, který oblast ovládal ještě počátkem října. Bylo v nich nejméně 400 těl.
Pohřebiště se nachází u letecké základny asi tři kilometry jihozápadně od Havídže, řekl guvernér provincie Kirkúk Rakan Saíd. Podle něj bylo na základně popraveno minimálně 400 osob, některé v civilních oděvech, jiné v uniformách určených osobám odsouzeným islamisty na smrt. IS „udělal ze základny popraviště”, uvedl Saíd.
Bojovníci IS obsadili Havídžu v roce 2013, následně se jim podařilo dobýt až 40 procent území Iráku. K letošnímu říjnu vládní vojska radikály ze země vytlačila, až na pás území na západě u hranice se Sýrií. Při dobývání ztraceného území narazila irácká armáda na desítky masových pohřebišť. Agentura AP loni v průzkumu evidovala 72 takovýchto míst, v nichž mohlo ležet 5200 až 15 000 obětí.