Článek
„Saúdská Arábie bude taková, jaká bývala. Vrátí se k umírněnému a otevřenému islámu,“ přislíbil první následník trůnu po králi Salmánu bin Abd al-Azízovi během proslovu na konferenci Iniciativa pro budoucí investice, která se koná v saúdskoarabské metropoli.
Podle Salmána opustila země umírněný islám v roce 1979, kdy zesílily extremistické islamistické ideologie. Saúdská Arábie je ale tvrdou teokracií už od samého počátku své existence. Už u zrodu saúdského království ve 30. letech 20. století stálo hnutí Ichwán (bratři), jehož bojovníci vyznávali ultrakonzervativní wahhábistický směr islámu, který je známý svou zřejmě nejstriktnější interpretací práva šarí'a v celém islámském světě.
Součástí nových pořádků má být podle prince tvrdý boj s terorismem. „Neztratíme třicet let ze svých životů vypořádáváním s extremistickými idejemi. Zničíme je ještě dnes,” dodal Mohamed bin Salmán.
Saúdskoarabský korunní princ Mohamed bin Salmán, který byl následníkem trůnu jmenován svým otcem Salmánem v letošním roce, je v silně konzervativní zemi považován za motor plánované modernizace a reforem království.
Podezření z podpory terorismu
Převážně sunnitská Saúdská Arábie patří k nejkonzervativnějším a díky ropě také nejbohatším zemím světa. K dosud běžným trestům patří bičování nebo časté popravy a ženy například nemohou řídit auto. To se má změnit v létě příštího roku. [celá zpráva]
Bohaté saúdskoarabské rodinné klany navíc bývají obviňovány z financování terorismu, na druhé straně patří tato blízkovýchodní země k předním spojencům USA, potažmo Západu v celém regionu.