Článek
Šestiletou krizi izraelsko-tureckých vztahů způsobil námořní incident z roku 2010. Izraelské komando tehdy zabilo deset tureckých občanů, kteří byli ve flotile, jež chtěla prolomit námořní blokádu Gazy a dopravit tam humanitární pomoc.
Podle dohody, uzavřené na konci června, se velvyslanci obou zemí se vrátí do Ankary a do Tel Avivu a zároveň Izrael zaplatí 20 miliónů dolarů (asi 477 miliónů Kč) jako odškodné rodinám obětí izraelského zásahu proti flotile.
Podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua má dohoda pro Izrael "strategický význam" a přispěje ke stabilitě v období neklidu, který panuje na Blízkém výhodě. Turecko se podle něj v dohodě zavázalo, že zabrání přípravě teroristických aktivit proti Izraeli ze svého území.
Do Gazy přes Izrael
Turecko původně chtělo také vyjednat zrušení izraelské blokády Pásma Gazy, ale Netanjahu k tomu řekl, že ta bude zachována. Izrael umožní humanitární dodávky pásmu, ale jen přes své území.
Do palestinského Pásma Gazy dorazily přes Izrael první zásilky pomoci zaslané z Turecka na počátku července.
Podle izraelských sdělovacích prostředků Turecko pomůže Izraeli získat dvě osoby pohřešované z války s radikálním palestinským hnutím Hamás z roku 2014.
Turecko prý může s Hamásem vyjednat vydání pohřešovaných a také ostatky dvou padlých vojáků. Izrael umožní Turecku budovat v Pásmu Gazy infrastrukturu, elektrárnu a továrnu na odsolování mořské vody. Turecká humanitární pomoc určená pásmu není limitovaná, ale musí procházet izraelským přístavem Ašdod.