Článek
Rozhodnutí nejspíš může ovlivnit vztahy země se Saúdskou Arábií, která Egyptu v uplynulých letech poskytla pomoc v miliardách dolarů.
Egyptská vláda oznámila navrácení ostrovů Sanafir a Tiran v Tiránské úžině Středozemního moře Rijádu letos v dubnu. Tvrdila, že ostrovy patří Saúdské Arábii, která v roce 1950 jen požádala Egypt, aby oblast chránil před Izraelem. [celá zpráva]
Egypťané v reakci na toto tvrzení zaplnili sociální sítě nejrůznějšími odkazy na staré mapy, které podle nich dokazují, že vlastníkem ostrovů je Egypt.
Židovský stát se ostrovů zmocnil v roce 1967, když Egypt jeho lodím zablokoval Tiranskou úžinu a dal tak Izraeli roznětku k šestidenní válce. Na základě mírové dohody z roku 1979 Izrael ostrovy Egyptu vrátil.
Sísího vláda spolu s loajálními médii dubnové rozhodnutí bránila s tím, že Káhiře přinese ekonomické výhody. Podle soudu je ale realita, že Egypt nad ostrovy po dlouhou dobu vykonává „úplnou a nespornou svrchovanou vládu”.
„Vzhledem k tomu, že Egypt na obranu dvou ostrovů obětoval krev svých synů, jasně to ukazuje, že jsou součástí egyptského území,” uvedl soud ve svém verdiktu. Odevzdání ostrovů Saúdské Arábii by podle něho bylo „hrubým porušením” egyptské ústavy.
Vláda se odvolá
Egyptská vláda oznámila, že se proti rozhodnutí soudu odvolá. „Prostudovali jsme důvody pro verdikt, napadneme ho u vyššího soudu a budeme žádat, aby byl zrušen,” uvedl kabinet.
„Jde o velmi důležitý krok,” uvedl o verdiktu Chálid Alí, prominentní právník zabývající se lidskými právy a bývalý prezidentský kandidát, který spolu s dalšími advokáty Sísího rozhodnutí u soudu napadl.
„Vyzývám egyptskou vládu, aby se řídila rozhodnutím soudu. Jde o půdu našich předků, musíme ji chránit. Tyto ostrovy jsou egyptské a navždy egyptské zůstanou,” dodal.