Článek
„Blížíme se dohodě, ale musíme ještě práci dokončit. Proto jsme tady,“ řekl Kerry na začátku pondělního jednání s ministrem zahraničí Saúdské Arábie Ádilem Džubajrem. Ten o situaci v Halabu hovořil jako o „válečných zločinech a porušování humanitárního práva”. Nálety v Halabu připsal syrským vládním silám a zodpovědnost podle něj padá na syrského prezidenta Bašára Asada. „Měl by odejít prostřednictvím politického procesu a doufáme, že to udělá. Nebo bude sesazen silou,“ prohlásil Džubajr.
I jordánský ministr zahraničí Násir Džuda podle německé stanice Deutsche Welle označil v Ženevě situaci v Halabu za „alarmující“. Zdůraznil, že je potřeba vyřešit tři otázky současně: „Ukončení nepřátelství, obnovení jednání a přístup pro humanitární pomoc (do postižených oblastí).“
Příměří bylo vyjednáno v únoru, ale koncem dubna se začalo hroutit kvůli bojům u Damašku, v Latákíji a v Halabu. Po tlaku na Damašek, do kterého se zapojil i vysoký ruský představitel v Sýrii generál poručík Sergej Kuralenko, byla minulý týden vyjednána lokální příměří pro Latákíji a okolí Damašku na 72, respektive 48 hodin.
Pro Halab zatím příměří neplatí
Ruské ministerstvo obrany v pondělí uvedlo, že USA a Rusko se dohodly na prodloužení příměří pro okolí Damašku o dva dny. Asadovy vojenské síly už předtím oznámily, že režim klidu byl nastolen u Damašku a v provincii Latákíja, ale ne v Halabu. I Kuralenko chce rozšíření příměří na Halab, kde si boje od 22. dubna vyžádaly životy 250 civilistů. [celá zpráva]
Damašek hájí útoky na Halab s tím, že ve městě působí bojovníci Fronty an-Nusra, která je napojena na Al-Káidu, ale v oblasti vojensky spolupracuje s ostatními vzbouřeneckými skupinami. Situace ve městě je složitá, opozice a vládní síly jsou do sebe zaklíněny a přístup do jednotlivých čtvrtí vede okolo oblastí držených nepřátelskou protistranou.
Příměří je podmínkou úspěchu syrských mírových jednání. Vyslanec OSN Staffan de Mistura, s nímž se během pondělí Kerry sejde, už zorganizoval tři kola a v půlce května by chtěl v rozhovorech pokračovat. Část opozice, tzv. rijádská, ale z minulého kola odešla kvůli obnoveným bojům, de Mistura to nicméně označil za „diplomatickou pózu“. [celá zpráva]