Článek
„Devatenáct lidí přijelo do Izraele v posledních dnech, čtrnáct z města Rajdá a pětičlenná rodina ze Saná,“ uvedl Židovský úřad v pondělí.
„Ve skupině z Rajdá byl i rabín společenství, který přivezl svitek tóry, o němž se předpokládá, že je starý 500 až 600 let,“ uvedl úřad. Rabín Saliman Dahari přicestoval s ženou a rodiči. Po příjezdu se setkal s dětmi.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
Podle Židovského úřadu se jednalo o komplexní tajnou operaci. Izraelský televizní Kanál 2 uvedl, že s operací pomáhalo i americké ministerstvo zahraničí, které se do akce zapojilo, když skupina na cestě do Izraele začala čelit perzekucím.
Násilí na Židech v Jemenu
Židovský úřad zdůraznil, že v posledních letech čelili Židé v Jemenu rostoucím hrozbám a násilí, které zesílilo po roce 2008, kdy byl v Rajdá zavražděn židovský učitel Moše Jaíš Nahar.
Násilí pocítila i zachráněná židovská rodina ze Saná. Otec byl v roce 2012 zavražděn. Nebyl to ale ojedinělý případ násilí páchaného na Židech v Jemenu, v roce 2012 tam unesli mladou Židovku, donutili ji konvertovat k islámu a provdali ji za muslima.
Situace posledních Židů v zemi se ještě zhoršila před dvěma lety, kdy začali postupovat vzbouření šíitští Húsíové, kteří ovládli a stále drží Rajdá i Saná.
Jejich slogany jsou nejen protiamerické, ale i protižidovské. Stojí na nich: „Alláh je veliký. Smrt Americe. Smrt Izraeli. Proklatí Židé. Vítězství islámu.“
Ani po loňském zásahu Saúdy vedené arabské koalice se ohrožení židovské komunity nezmenšilo, protože na místa, odkud byli vyhnání Húsíové, pronikla Al- Káida. Proto Izrael zintenzivnil tajné záchranné operace.
Návrat Židů z Jemenu končí
Převezením devatenácti lidí se uzavírá přesídlování jemenských Židů do Izraele. „Od operace Kouzelný koberec z roku 1949 až do dnešních dní pomáhal Židovský úřad přivádět jemenské Židy domů do Izraele. Dnes jsme tuto historickou misi dovedli ke konci. Jedna kapitola v historii jedné z nejstarších židovských komunit se blíží ke konci, ale unikátní dva tisíce let dlouhý příspěvek jemenských Židů Židům bude pokračovat ve státě Izrael,“ uvedl ředitel úřadu Natan Šaransky a dodal, že „jde o významný moment v historii Izraele a aliji,“ tedy návratu do domova otců, jak se v Izraeli označuje židovská imigrace.
Z Jemenu odešlo do Izraele od roku 1948 na 51 000 Židů.
Přesto ne všichni Židé z Jemenu odešli, posledních padesát se jich v zemi rozhodlo zůstat. Čtyřicet z nich žije v hlavním městě Saná, které čelí neustálému bombardování. Žijí v komplexu budov u americké ambasády.