Článek
"Moje manželka mohla ještě žít, kdyby ve Venezuele byly léky a adekvátní lékařská péče," řekl agentuře EFE bojovník za lidská práva ve Venezuele a manžel Salazarové Luis Escobar. Poděkoval též kolumbijským zdravotníkům za péči, kterou jeho manželce poskytovali půldruhého roku, tedy od doby, kdy manželé z Venezuely utekli. Tehdy ale už měla jeho žena rakovinu ve velmi pokročilém stadiu, protože ve Venezuele nenašla zařízení, která by jí poskytlo chemoterapii či radioterapii.
Maduro obvinil opozici z krvavého spiknutí a vydal zatykače
Salazarová vyvolala pozornost médií v červnu 2018, když během manifestace před ministerstvem zdravotnictví v Caracasu odhrnula halenku a ukázala médiím své zarudlé levé prso plné vředů. "Jsme odsouzeni k smrti," řekla novinářům. "Dosud se mi nepodařilo najít nemocnici, kde mi poskytli chemoterapii," uvedla tehdy Salazarová osm měsíců poté, co jí byla rakovina diagnostikována.
Její manžel už předloni obvinil ze zodpovědnosti za zdravotní stav své ženy venezuelského prezidenta Nicoláse Madura a venezuelské ministerstvo zdravotnictví. Madurova autoritářská vláda několik let až do loňska popírala, že v zemi je humanitární krize. V roce 2016 dokonce kvůli prezidentově stížnosti nejvyšší soud zrušil zákon o řešení humanitární krize, který přijal opozicí ovládaný parlament. Jako důvod soud uvedl, že zákon "uzurpuje kompetence" vlády v zahraniční politice.
Venezuelská opozice ztrácí podporu, oslabuje ji korupční skandál
Manžel Salazarové tento týden agentuře EFE rovněž řekl, že plánuje v příštích dnech vyrazit na pochod z Cúcuty do asi 560 kilometrů vzdálené Bogoty. Chce tak dále upozornit na případy tisíců Venezuelanů, kteří umírají v jeho zemi kvůli nedostatku léků a potravin. Do vlasti se vrátit nehodlá, protože v minulosti tam už strávil dva roky ve vězení kvůli kritice režimu za porušování lidských práv.