Článek
Proces s Cruzem se tím posune do nové fáze, v níž bude nyní 23letý střelec usilovat o to, aby nedostal trest smrti a odešel jen z rozsudkem na doživotí bez možnosti podmínečného propuštění.
Cruz uzná svou vinu bez jakýchkoliv dalších podmínek a prokuratura pro něj bude nadále požadovat rozsudek smrti. O jeho trestu nicméně rozhodne porota v soudním procesu, jehož začátek ještě nebyl naplánován.
Střelec se kromě toho přizná ještě k 17 pokusům o vraždu a k napadení strážného ve věznici, k němuž došlo asi devět měsíců poté, co byl zatčen.
Na Floridě zatkli expolicistu, který nezabránil masakru ve škole v Parklandu
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_E_I/ozsBGLg.jpeg?fl=cro,0,57,1280,720%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Proces s Cruzem nabral značné zpoždění kvůli pandemii covidu-19 a také kvůli sporům mezi obžalobou a obhajobou ohledně toho, jaké důkazy lze předložit porotě.
Mezi mnohými pozůstalými proto začala narůstat frustrace z toho, že případ ani po více než třech letech nespěje k rozuzlení, píše AP. Páteční oznámení nicméně kauzu výrazně posunulo.
Doživotí prokuratuře nestačí
Rozhodnutí Cruze přiznat vinu bylo nečekané, jelikož se počítalo s tím, že případ půjde k soudu. V příštích několika měsících měl začít výběr poroty a Cruz měl rovněž stanout příští týden před soudem kvůli útoku na strážce ve věznici.
Střelec a jeho právníci již dříve nabízeli přiznání viny výměnou za doživotí, což ale prokuratura odmítala s tím, že čin tohoto formátu zasluhuje trest smrti.
Bratr střelce, který zabil ve škole 17 lidí, byl zadržen
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_E_F/xufFQx.jpeg?fl=cro,0,99,800,450%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Cruz byl dlouhodobě problémovým žákem, který často střídal školy. Ze střední školy Marjory Stonemanové Douglasové, kde později zaútočil, byl vyloučen asi rok před incidentem.
Tamní vedení mu přitom v době, kdy školu navštěvoval, zakázalo na čas nosit batoh z obavy, aby nepřinesl do budovy zbraň.
Po vyhazovu ze školy začal Cruz posílat na sociální sítě fotky se zbraněmi a videa, v nichž hrozil násilím.
Někteří z jeho přátel jen několik měsíců před masakrem na Cruze kontaktovali Federální úřad pro vyšetřování (FBI) kvůli obavám, že by mohl někomu ublížit. Vyšetřovatelé jej však vyšetřovat nezačali.
Floridského střelce v minulosti označili za autistu. Obhájce se snaží odvrátit trest smrti
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_E_I/a9iBNA8.jpeg?fl=cro,0,76,1280,720%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Cruz zaútočil na den svatého Valentýna poloautomatickou puškou AR-15, načež zbraň zahodil a vmísil se mezi prchající studenty. Policie jej zatkla asi o hodinu později a ještě ten večer se k činu přiznal.
Incident otřásl Spojenými státy a znovu zintenzivnil debaty o kontrole zbraní.
Podobně jako v řadě předchozích podobných případů však nevedly ke konkrétním opatřením na federální úrovni, zejména kvůli odporu republikánů, podle nichž je právo na držení zbraně široce chráněno americkou ústavou.