Článek
Generální prokurátor státu New York Eric Schneiderman podal žalobu proti společnosti The Weinstein Company, Harveyi Weinsteinovi a jeho bratrovi Robertu Weinsteinovi, který vede studio nyní.
Žaloba konstatuje, že jakýkoli prodej společnosti „musí zajistit odškodnění obětí”. Generální prokurátor v prohlášení uvedl, že „ani pachatelé, ani ti, kdo jejich skutky umožnili, nebudou prodejem studia nespravedlivě obohaceni”.
„Každý Newyorčan má právo na pracovní prostředí bez sexuálního obtěžování, zastrašování a obav,” píše se v prohlášení.
Schneiderman zahájil vyšetřování filmového studia loni v říjnu, hned poté, co Weinsteinův skandál vypukl. Harvey Weinstein byl později propuštěn.
„Pracovat pro Weinsteina znamenalo pracovat pod neustálou záplavou sexuálních obscenit, vulgarit, sexuálních narážek a vyhrožování násilím. Pracoviště bylo obecně nepřátelské vůči ženám,” uvádí materiál. Ze Schneidermanova šetření vyšlo najevo, že Weinsteinovi zaměstnanci byli permanentně vystavováni jeho verbálním výhrůžkám jako „zabiju tě, zabiju tvou rodinu” a „nevíš, co já můžu udělat”. Na jednu podřízenou křičel, že by měla firmu opustit a dělat děti, protože to je všechno, na co je dobrá.
Pětašedesátiletý Harvey Weinstein čelí obviněním, že sexuálně obtěžoval více než desítku žen. Producent však popírá, že by měl s kýmkoli nedobrovolný sexuální styk. Mezi ženami, které o producentově nevybíravém chování promluvily, jsou i hvězdy jako Salma Hayeková, Gwyneth Paltrowová nebo Angelina Jolie.
Filmové studio, které založili Harvey a Robert Weinsteinovi, už od podzimu loňského roku jedná se skupinou investorů o prodeji. The Weinstein Company má za sebou řadu úspěšných hollywoodských snímků, k nimž v posledních letech patřila především díla režiséra Quentina Tarantina jako Nespoutaný Django či Osm hrozných.
Weinsteinova kauza odstartovala vlnu dalších obvinění, která mířila do řad politiků, novinářů a manažerů a vedla ke vzniku hnutí MeToo, kde se ženy svěřují, že i ony se staly terči podobných praktik