Článek
Mezinárodní organizace AI vyzvala Radu OSN pro lidská práva, aby situaci "naprosté beztrestnosti" ve Venezuele řešila a zřídila nezávislý vyšetřovací orgán.
Protivládní protesty podnítila volání opozičního šéfa parlamentu Juana Guaidóa po změně. Opozicí ovládaný parlament předtím označil nový mandát prezidenta Nicoláse Madura, který nevzešel z nedemokratických voleb, za nelegitimní. Guaidó se posléze s odvoláním na ústavu prohlásil dočasným prezidentem a usiluje o vypsání předčasných prezidentských voleb. Od té doby ho za hlavu jihoamerické země uznala padesátka zemí, včetně Spojených států.
Státní struktury ovládané Madurem se pokouší získat kontrolu nad nespokojenou částí společností pomocí strachu a trestů, uvedla šéfka americké sekce AI Erika Guevarová-Rosasová. "Jeho (Madurova) vláda útočí na ty nejchudší, o nichž tvrdí, že je brání, a místo toho je vraždí, zadržuje a vyhrožuje jim," dodala.
Ozbrojené složky státu, zejména speciální jednotky policie FAES, používají jako prostředek společenské kontroly vraždy bez soudu, a to hlavně v chudinských oblastech, které povstaly proti Madurovi, tvrdí ve zprávě AI.
Podle AI zemřelo během protestů v lednu 41 lidí, organizace také zdokumentovala šest vražd vykonaných členy FAES.
Zprávy o zneužívání pravomocí speciální jednotka FAES označila za "klamné", šíří je podle ní pravicoví oponenti.