Článek
Podle americké ministryně spravedlnosti Loretty Lynchové je verdikt odpovídajícím trestem za jeho hrůzný zločin.
"Víme velmi dobře, že žádný verdikt nedokáže uzdravit duše těch, kteří ztratili své milované, ani mysl a těla těch, kteří utrpěli při tomto zbabělém útoku závažná zranění. Nejvyšší trest je ale odpovídajícím trestem za tento hrůzný zločin a doufáme, že s dokončením tohoto trestního procesu vše skočí i pro oběti a jejich rodiny," uvedla Lynchová.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Když se o verdiktu dozvěděl Carnajevův otec žijící v ruském Dagestánu, prý do telefonu jen zanaříkal a zavěsil, uvedla AP.
Porota shledala Čečence Carnajeva vinným ze spoluúčasti na pumovém útoku už na počátku dubna, a to ve všech 30 bodech obžaloby. Porotci pouze zvažovali, zda mu udělí trest smrti, nebo doživotí.
K tomu, aby nad ním byl vynesen verdikt trest smrti, stačilo, aby ho dostal v jednom ze 17 bodů obžaloby, v nichž mu porota přiřkla vinu.
Žalobci tvrdili, že byl nyní jednadvacetiletý Džochar v přípravě a provedení atentátu rovnocenným partnerem hlavnímu strůjci atentátu svému bratrovi Tamerlanovi, a proto si nic než nejvyšší trest nezaslouží.
Carnajev se ke svým činům přiznal. Podle jeho obhájců však byl pod vlivem svého o šest let staršího bratra, jehož policie na útěku zastřelila. Obhajoba proto pro Džochara žádala doživotní trest.
Tento argument ale nikoho neobměkčil.
Rozhodnutí o trestu smrti bylo jednomyslné. Pokud by se stalo, že by některý z porotců nabyl dojmu, že by Carnajev neměl být potrestán popravou, byl by obviněný automaticky odsouzen k doživotnímu vězení bez možnosti propuštění.
Soud se konal v americkém státě Massachusetts, kde byl trest smrti před víc než 30 lety zrušen, ale Carnajev byl souzen podle federálních zákonů, které hrdelní trest připouštějí.