Článek
Americký federální soud v září podmínečně schválil bankrot Purdue Pharma a plán na její reorganizaci, jehož součástí byla i dohoda o urovnání žalob v hodnotě až deseti miliard dolarů (215 miliard korun).
Sacklerovi se měli vzdát vlastnictví firmy a přispět na vyrovnání částkou 4,5 miliardy dolarů, což je mělo v budoucnu ochránit před dalšími žalobami.
Z fondu určeného na kompenzace obětí opiátové krize by pak každý z postižených měl získat 3500 až 48 tisíc dolarů (75 tisíc až jeden milion korun).
Farmaceutická Purdue Pharma v bankrotu. Dohnaly ji problémy kolem léku, jenž vyvolává závislost
Soudkyně Colleen McMahonová ve čtvrtek v písemném stanovisku uvedla, že newyorský insolvenční soud, který vyrovnání schválil, neměl pravomoc poskytnout Sacklerovým právní ochranu, která tvořila základ pro reorganizaci společnosti Purdue Pharma.
Ochrana Sacklerových před budoucími soudními spory týkajícími se opiátové krize není podle amerického konkurzního práva přípustná, uvedla.
Zástupci Purdue Pharma uvedli, že se firma proti rozhodnutí odvolá.
Výrobce návykového analgetika zaplatí osm miliard dolarů a skončí
Purdue Pharma požádala o ochranu před věřiteli v roce 2019, loni pak u soudu přiznala vinu za svůj podíl na vzniku opiátové krize. Mimo jiné uvedla, že lékařům platila za to, aby vystavovali více předpisů na léky obsahující návykové látky.
Firma měla podle reorganizačního plánu zaniknout a její aktiva převzít nová, státní firma. Ta měla dále vyrábět léky proti bolesti, ale také přípravky určené pro lidi, kteří bojují se závislostí na opiátech. Zisk měl být určen k potírání opiátové krize.