Článek
Trump o víkendu doporučil kritičkám své politiky z řad demokratických poslankyň, aby z USA odjely do zemí svého původu, když se jim ve Spojených státech nelíbí a řešily problémy tamních zemí. I když je nejmenoval, bylo jasné, že jeho útoky mířily na černošku Ayannu Pressleyovou, Alexandriu Ocasiovou-Cortezovou s portorickými kořeny, Ilhanu Omarovou, která je původem ze Somálska a je silně protiizraelská, a Rashidu Tlaibovou, jež má rodinu v Palestině. Jen Omarová se přitom narodila mimo území USA. Výroky prezidenta vyvolaly bouřlivou kritiku demokratických politiků a liberálních médií, které je označily za rasistické.
....and viciously telling the people of the United States, the greatest and most powerful Nation on earth, how our government is to be run. Why don’t they go back and help fix the totally broken and crime infested places from which they came. Then come back and show us how....
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 14. července 2019
Trump navzdory kritice na svých výrocích trvá, což potvrdily i jeho navazující pondělní a úterní vzkazy na Twitteru. „Nemám v těle ani špetku rasismu!” napsal. Zopakoval, že čtveřice kongresmanek nenávidí Spojené státy, což prý dokazuje seznam jejich výroků.
Those Tweets were NOT Racist. I don’t have a Racist bone in my body! The so-called vote to be taken is a Democrat con game. Republicans should not show “weakness” and fall into their trap. This should be a vote on the filthy language, statements and lies told by the Democrat.....
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 16. července 2019
Rezoluci odsuzující rasistické výroky prezidenta Sněmovna reprezentantů schválila poměrem hlasů 240 ku 187. Poslanci téměř bezvýhradně hlasovali podle své stranické příslušnosti, rezoluci podpořili všichni přítomní demokraté, ale jen čtyři republikáni. Přesto je dokument podle amerických médií políčkem do tváře hlavy státu a v parlamentní praxi USA je neobvyklý.
Nezvyklá byla podle agentury AP i politická rozepře, která hlasování předcházela. Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová v debatě označila Trumpovy výroky za rasistické, což vyvolalo nesouhlas několika republikánských poslanců, kteří navrhovali vyškrtnout její slova ze zápisu. Porušení sněmovních pravidel připustil dokonce i Steny Hoyer, šéf frakce demokratických poslanců. Následovalo hlasování, při němž ale bylo rozhodnuto, že slova Pelosiové v zápisu zůstanou.
Texaský poslanec Al Green po hlasování zahájil proces ústavní žaloby prezidenta, takzvaného impeachmentu. Formální krok, který tento černošský politik neúspěšně podnikl už dvakrát, nemá podle AP velkou šanci na úspěch. Většina demokratických poslanců Sněmovny reprezentantů, která by o procesu impeachmentu mohla hlasovat už tento týden, považuje podobný krok za předčasný. Jeho stoupenkyní není ani předsedkyně Pelosiová.
Rychlý průzkum agentury Reuters ukázal, že Trump si svými problematickými útoky mezi republikánskými voliči nijak neuškodil. Spíše naopak - po víkendu stoupla popularita prezidenta mezi republikány ze 67 na 72 procent.