Článek
Po útocích Trumpových radikálních příznivců na Kapitol 6. ledna letošního roku opustilo řady registrovaných republikánských voličů přibližně 30 tisíc lidí. Nejvíce – bezmála třetina z nich – tak učinilo v Arizoně, kde od roku 1952 vyhrávali s výjimkou v letech 1996 a 2020 republikánští kandidáti na prezidenta.
Hlasování v Senátu naznačilo, že žaloba na Trumpa zřejmě neuspěje
V listopadových volbách však vyhrál demokratický kandidát Joe Biden v Arizoně o zhruba 10 tisíc hlasů. Reálně by tak měl Biden aktuálně větší podporu, ačkoli nelze u každého jedince vložit rovnítko mezi odchodem od republikánů a volbou demokratů.
Další ztráty hlásí republikáni v Severní Karolíně, Pensylvánii a na Floridě. Tedy státech, které patří mezi tzv. swing states. To znamená, že ani jedna strana v nich dlouhodobě nemá většinu a výsledky voleb jsou zde proměnlivé. Právě tyto státy rozhodují prezidentské volby.
Donald Trump, 45. prezident USA
Ačkoli se 30 tisíc voličů z početné republikánské základny nemusí jevit jako mnoho, podle profesora Michaela McDonalda z Floridské univerzity, který se volbám a hlasování dlouhodobě věnuje, se nejedná o běžný jev. „Je neobvyklé, když lidé mění svou stranickou příslušnost bez jakékoli pobídky,“ uvedl.
Američtí voliči podle McDonalda jen velmi zřídka aktivně usilují o změnu příslušnosti k jednotlivým stranám.
Trump už není prezident, jeho soud v Senátu se ale blíží
„Běžně se stává, že je volič registrován u jedné strany (či jako nezávislý). Když se blíží v jeho státě primárky, tak se musí opětovně registrovat, a při těchto příležitostech občas někdo stranu mění. Nestává se ale, že by někdo aktivně vystoupil ze strany, aby se stal demokratem, republikánem nebo nezávislým voličem,“ dodal profesor.